avis

sammenfoldet avis

Christian Eriksen scorer forgæves for Ajax

Christian Eriksen leverede sæsonens femte ligamål for Ajax i den hollandske Æresdivision, men det var så også eneste lyspunkt for danskeren, der sammen med holdkammeraterne søndag tabte 2-4 ude til Feyenoord.

Nederlaget - sæsonens tredje - betyder, at Amsterdam-klubben halter en del efter i tabellen.

Her er de forsvarende mestre syv point efter førerholdet PSV Eindhoven, og desuden er AZ Alkmaar og Twente foran Ajax, så et titelforsvar bliver ikke nogen nem sag.

Christian Eriksen gav ellers Ajax den perfekte start i Rotterdam, da han bragte gæsterne foran 1-0, men inden pausen var hjemmeholdet foran 2-1.

John Guidetti var kampens store spiller med et hattrick for Feyenoord.

Ajax havde ellers muligheden for at indhente lidt af det tabte i forhold til AZ Alkmaar på andenpladsen, efter at Simon Poulsen og AZ lørdag tabte 0-2 ude til Roda.

Hjemmeholdet fra Roda havde den danske angriber Mads Junker som målscorer. Det var Junkers femte sæsonmål.

/ritzau/