avis

sammenfoldet avis

Dansk og tysk SKAT i Femern alliance

Femern Bælt-forbindelsen kalder på samarbejde over grænsen, når det store byggeri går i gang.

Danske og tyske skattemyndigheder har indledt et samarbejde for at gøre sig klar til at kunne opkræve den rigtige moms og den rigtige skat, når Femern Bælt snart bliver en stor og international byggeplads.

-Femern A/S regner med, at mange internationalt sammensatte konsortier vil byde på de forskellige entrepriser. For at kunne gennemskue tilbuddene, er det vigtigt at alle parter har en klar forståelse for, hvordan momsen skal beregnes på leveringer i de to lande, herunder levering på åbent hav, siger afdelingsleder Per Andersen, der er tovholder på Skats eget Femern Bælt-projekt.

 Mødet med de tyske kollegaer i Rødbyhavn forleden handlede blandt andet om samarbejdsrelationer og fælles udfordringer på tværs af landegrænserne.

Moms er ikke det eneste område, hvor de tyske og danske skattemyndigheder vil udveksle informationer. Når anlægsarbejdet for alvor starter i 2014, forventer Skat at omkring 5.000 danske og udenlandske arbejdere strømmer til området.

- For at servicere disse mange skatteydere og deres arbejdsgivere, overvejer vi at etablere en ”one-stop-shop” i direkte forbindelse med produktionsanlægget, der kan informere, vejlede og hjælpe med skattekort etcetera, fortæller Per Andersen.

Gruppen af skattefolk og rådgivere vil mødes løbende - næste gang bliver i april.