DF: Fængsel bliver moderne hotel
Fængslet kommer til at tilbyde de indsatte for gode forhold, mener Dansk Folkeparti. Partiets retspolitiske ordfører Peter Skaarup er blandt andet utilfreds med, at stedet vil få en æbleplantage, grønne områder, og at der ikke kommer tremmer for vinduerne.
- Der er mange gode grunde til at forberede indsatte i fængsler på, at de en dag skal ud i friheden igen og helst ikke skal vende retur til fængslerne. Det virker dog helt grotesk, hvis dette forebyggende arbejde skal gøres til skamme ved at omdanne et fængselsophold til en avanceret bondegårdsferie, siger Peter Skaarup til P4 Sjælland.
- Der skal være de daglige fornødenheder; mulighed for opvarmning og for at tage et bad. Men det at lave det til et flot hotelophold, er at fortælle til de kriminelle at de skal begå ny kriminalitet. Det skal være en straf at komme i fængsel, så man kan mærke en konsekvens af de forfærdelige handlinger, man har gjort, siger han til P4 Sjælland.
Byggeriet af fængslet starter senere i år. Meningen er, at fængselsområdet kommer til at fungere som en samfund i samfundet.






