avis

sammenfoldet avis

Flere turister kræver bedre hoteller

Regionens hoteller trænger i høj grad til et kvalitetsløft, hvis udenlandske turister skal lokkes til at lægge vejen forbi. Og for at få penge til dette skal reglerne for moms eller afgifter for hotelejerne ændres. Sådan lyder i hvert fald forslaget fra en af Lollands hotelejere.

- Hvis man sammenligner hotellerne, har vi ikke en jordisk chance. Skal der flere turister til Danmark, så efterlyser jeg lidt bedre betingelser. Standarden bliver ringere og ringere i Danmark, fordi vi ikke har råd til istandsættelse, forklarer Joop Van Galen, der er den ene af Skovridergaardens ejere i Nakskov.

Han har fornylig været en tur i Tyskland, hvor han overnattede på forskellige hoteller. Og det var blandt andet her, han blev opmærksom på forskellen mellem tysk og dansk standard.

Ifølge ham skal der radikale ændringer til, hvis regionens hoteller skal konkurrere på pris og kvalitet.
- Hvis vi fik flere penge mellem hænderne, så ville vi investere vores penge i vores forretning ved at bruge penge på nye møbler og udendørsområder. Så vores forretning svarer til tiden igen, siger Joop Van Galen.