avis

sammenfoldet avis

Meyer i modvind efter ansættelse af voldsmand

Afstemning

Kunne du finde på at boykotte Claus Meyer efter hans ansættelse af Marlene Duus' voldsmand?
Ja
83%
Nej
17%
Antal stemmer: 6

”Han maltrakterede min krop og mit ansigt med et tungt jernrør. Dernæst kastede han min bevidstløse krop ud fra tredje sal.” Sådan indleder 29-årige Marlene Duus sin beretning om, hvordan hun en dag i 2008 blev offer for sin ekskærestes voldsomme jalousi. Beretningen blev bragt i Politiken mandag, og siden er den blevet genstand for megen diskussion.

For mens Marlene Duus – ifølge beretningen til Politiken – har måttet gennemgå en lang række omfattende operationer, må leve med voldsomme smerter og psykiske mén og samtidig må kæmpe for at få anerkendt selv samme, har hendes voldsmand fået en læreplads hos den lokalt opvoksede stjernekok Claus Meyer.

Læs: Marlene Duus beretning

Selvom Marlene Duus med sin historie mest af alt ønsker at sætte fokus på balanceforholdet mellem hjælpen til offeret og gerningsmanden, er en del af den debat, den har affødt, rettet mod kokken. På Claus Meyers profil på Facebook har over 300 personer kommenteret hans ansættelse af voldsmanden. Og selvom der også er positive tilkendegivelser, er der flere, der går direkte til angreb.

”Brænd op i helvede, talentløse kok,” skriver Philip David Schmidt Jensen, mens Claus Fjeldberg opfordrer kokken til også at tænke på offeret:
”Claus Meyer, du er så forhippet på at støtte voldsmænd og hjælpe dem videre i livet. Hvad med at du i stedet hjalp voldsofrene, som tit mister job og får andre problemer.”

I et forsøg på at forklare sig, har Claus Meyer sendt et brev til Marlene Duus. Her forsøger han blandt andet at forklare, hvorfor han har ansat den tidligere straffede voldsmand.
”Den beskedne indsats, jeg gør i forhold til mennesker, der har begået kriminalitet, gør jeg først og fremmest for at forhindre ny kriminalitet. For at forhindre, at der bliver nye ofre,” lyder det i brevet.

Læs: Claus Meyers brev til Marlene Duus
 
Men hvad mener du? Er det i orden at offeret må kæmpe, mens gerningsmanden får hjælp og støtte, sådan som Marlene Duus har oplevet det? Og kunne du finde på at boykotte Claus Meyer, sådan som flere nu opfordrer til?

debat
Læsernes kommentarer
Korbua
Nykøbing F.
21.02.2012
Nu er det sådan at her danmark har retssystemet bestemt sig for at beskytte voldsmanden og ikke offeret,det er nu set så mange gange at sådan er det bare!.Den her omtalte voldsmand som nu har fået arbejde hos Claus Meyer,har KUN siddet den halve tid af sin straf,han skal sidde den fuldt ud og så skal han ud af Danmark,der er ikke plads til den form for mennesker,man må da ikke håbe at han løber ind i sig selv en dag!.
claus jakobsen
rødby
21.02.2012
det er fint at C M hjælper en på rette vej og han skal ikke gøres til syndebuk for dette ,men det er retssystemet der her fejler og vores tider svære og tunge sagsgang der skal til eftersyn for at gøre det mere smidig for offererne
niller
søllested
21.02.2012
Når straffen er udstået-Så er det ikke andres opgave at fortsætte straffen
Hans Jørgen Mølgaard
Sakskøbing
21.02.2012
Hvis det er en af vore"gæster" må vedkommende da hjem og afsone, der er der nok ikke nogen der kommer og puttee, og siger det var sørme synd du bare lige kom til, at gøre det
Leif Guttesen
Gedser
22.02.2012
Det er måske et fint arbejde CM gør men det må være nødvendigt at straffen afsones helt således at ofret kan afslutte genoptræning og erstatningssager og komme videre
Smydi Plander
Maribo
23.02.2012
At systemet svigter ofret, er jo ikke Claus Meyers skyld, så hvorfor skal han straffes for det, ved at folk boycutter ham og hans forretning ??? Jeg er enig i, at vores straffe for visse former for kriminalitet er for milde, og det er da lidt tyndt, at voldsmanden her kun har siddet havldelen af sin straf (hvis den påstand er rigtig?) Men at voldsmanden f.eks. bliver frataget sin læreplads og Claus Meyer mister omsætning pga. boycut, hjælper da på ingen måde ofret.
I stedet for at hakke på Meyer og voldsmand, så skulle vi måske rette opmærksomheden mod det system der svigter/hænger i bremsen - DET ville gavne ofret, for det er system der fejler ikke Meyer !!!!