avis

sammenfoldet avis

Pesticider truer vores drikkevand

Hver fjerde aktive drikkevandsboring indeholder nu pesticider. Kommuner, vandværker og Danmarks Naturfredningsforening kræver øjeblikkelig handling.

Et glas rent vand fra hanen risikerer at være fortid, fordi pesticider i stigende grad forurener vores drikkevand.

I 2008 blev der fundet pesticider i flere end fire ud af 10 overvågede boringer. Det er en stigning på ni procent i forhold til året før og på ikke mindre end 63 procent i forhold til 2000. Det skriver Momentum, nyhedsbrevet for Kommunernes Landsforening.

Pesticidernes fremmarch har fået vandværkerne til at lukke 1273 drikkevandsboringer i de seneste 10 år.

- Det er jo det, vi har frygtet. Vi kan ikke bare blive ved med at finde nye steder at bore. Grundvandet er helt klart truet af pesticider, og vi mener, man må træffe en beslutning om at sikre det, så fremtidens danskere også har mulighed for at drikke rent vand baseret på grundvand, siger Carl-Emil Larsen, direktør for vandforsyningernes forening, Danva.

Mere end hver femte sprøjtegift, der bruges i Danmark, bliver fundet i grundvandet i mængder, som overstiger grænseværdien for drikkevand, viste en rapport for nylig.

Udviklingen vækker også bekymring i Danmarks Naturfredningsforening.

- Fortsætter vi som i dag, er jeg ikke i tvivl om, at mine børnebørn vil se tilbage på os og sige "hvorfor gjorde I dog ikke noget ved det". Skrækscenariet er jo, at man ikke kan blive ved med at skaffe rent drikkevand, siger Ella Maria Bisschop-Larsen, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.

/ritzau/