avis

sammenfoldet avis

- Serviceniveauet har knapt nok ændret sig

KOMMUNEN TIL EKSAMEN: - Serviceniveauet i Guldborgsund Kommune er ikke blevet forringet synderligt de seneste fire år, mener Hans Aage Pedersen (C).

Torsdag aften sluttede folketidende.dks, Folketidendes og Radio Sydhavsøernes store tema-serie "Kommunen til eksamen" med en gruppe-eksamen i mediehuset i Nykøbing.

Her blev de syv partiers gruppeformænd eksamineret af Folketidendes chefredaktør Søren Knudsen.

Det gennemgående tema i den to timer lange eksamination var i høj grad de besparelser på 135 millioner kroner, som Guldborgsund Kommune har sparet de seneste 10 måneder.

I nedenstående video forklarer De Konservatives Hans Aage Pedersen, at serviceniveauet i hans optik ikke er blevet synderligt forringet de seneste fire år:

Fotograf: Jesper Bøgh

debat
Læsernes kommentarer
MacBasse
27.11.2010
Hans Aage Pedersen har nok ikke prøvet at BRUGE kommunen! Du mangler ikke noget med din fede løn, hvordan kan du overhovedet udtale dig om servicen i kommunen, prøv at spørge dem der rent faktisk bruger kommunen.