Mary kigger på klimavenligt modetøj
Det er ikke kun din bil, dit hjem og din mad, der skal være klimarigtig. Der er også god grund til at tænke på klimaet, når du åbner klædeskabet.
Tøjindustrien udleder store mængder CO2, men løsningen er ikke kun at blive ved med at gå i de gamle klude. Tøj kan nemlig også produceres bæredygtigt, mener netværksorganisationen for den nordiske modebranche, Nordic Fashion Association.
Torsdag havde de inviteret hele branchen og den særdeles modeinteresserede kronprinsesse Mary til et klimavenligt modeshow. Kronprinsesse Mary er blandt andet protektor for den københavnske modeuge, og hun kunne sammen med blandt andre Københavns overborgmester Ritt Bjerregaard (S) og direktør i Danish Fashion Institute, Eva Kruse, opleve 20 designeres forskellige bud på bæredygtig mode.
- Jeg håber, at det nordiske samarbejde vil inspirere den internationale modeverden til proaktivt at gå ind i de miljømæssige, sociale og etiske udfordringer i verden, sagde kronprinsesse Mary blandt andet i sin tale. Hun overrakte samtidig en pris for bedste bæredygtige design til finske Saara Lepokorpi.
/ritzau/


