Politichef lover ny indsats mod indbrud
- Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at knække indbrudskurven.
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg beklager de seneste kedelige tal om antallet af indbrud i beboelse.
Tyvene satte ny rekord i 2009, har Danmarks Statistik oplyst. Antallet af indbrud i private hjem voksede med cirka 10 procent i forhold til året før.
Rigspolitichefen gør opmærksom på, at andre tal samtidig viser, at politiet opklarer flere indbrud.
- Vores produktivitet er altså blevet opretholdt og styrket selv i et år med meget store opgaver, siger han og henviser til klimatopmødet.
Netop indbrud i private hjem er et af de allerhøjest prioriterede områder i år for politiet og anklagemyndigheden.
- Der er nedsat et ekspertforum - en national følgegruppe - som skal skaffe øget viden og indsigt om denne form for kriminalitet, siger Jens Henrik Højbjerg.
Han ønsker dog ikke at opsætte en helt præcis målsætning for antallet af indbrud i 2010 - eller rettere for den reduktion, som indsatsen gerne skulle resultere i.
En del østeuropæiske kriminelle er ansvarlige for udviklingen, men også lokale tyve og deres hælere er i sving, og politiets skal håndtere de to grupper på forskellig måde.
Folk kan også selv gøre noget, understreger Jens Henrik Højbjerg.
- Borgerne er ikke så gode til at sikre sig som i andre lande. Det er vigtigt, at man påtager sig et fælles ansvar for ikke at blive udsat for kriminalitet, siger rigspolitichefen.
Også de mennesker, der er kunder i den kriminelle butik ved at købe usædvanligt billige designermøbler, har et medansvar for den uheldige udvikling, siger han.
/ritzau/


