avis

sammenfoldet avis

Ok at privathospitaler favoriseres

Eksperter mener, det er fint, hvis privathospitaler overtager flere af de offentliges opgaver. Dermed bakker de op om Sundhedsstyrelsens nye specialeplan.

Kritikken hagler ned over Sundhedsstyrelsens nye store specialeplan, som baner vej for, at flere privathospitaler får grønt lys til at udføre en lang række kirurgiske behandlinger. Behandlinger der førhen kun kunne laves varetages af offentlige sygehuse.

Men ifølge flere sundhedseksperter er kritikken skudt ved siden af.

- Tiden er ikke længere moden til, at det offentlige bliver favoriseret, bare fordi det er offentligt. Hvis Sundhedsstyrelsen kan dokumentere, at visse private hospitaler er bedre end de offentlige, så er det selvfølgelig i orden, siger Jes Søgaard, direktør for Dansk Institut for Sundhedsvæsen.

Sundhedsstyrelsen vil med en ny specialplan omstrukturere landets offentlige og private sygehuse. Omstruktureringen vil medføre, at en del privathospitaler får tildelt status som ekspertcentre.

Kritikere herunder overlæger og opposition anklager Sundhedsstyrelsen for dermed ikke at leve op til til målet om at samle specialerne på færre steder af hensyn til kvaliteten. Men det afviser sundhedsøkonom fra Syddansk Universitet, Kjeld Møller Pedersen.

- Hvis Sundhedsstyrelsen kan dokumentere, at det er bedre at have specialer samlet på 25 hospitaler end 15, så kan jeg ikke se problemet. Alt andet lige er det godt at have det spredt, hvis det viser sig, at kvaliteten er den samme for patienten, for så er nærheden større, siger Kjeld Møller Pedersen.

Flere har kritiseret flytningen af specialoperationer for at skulle udvande det offentlige. Jes Søgaard forstår kritikken. Men han pointerer, at den bedste mand i klassen må vinde.

- Lad falde hvad ikke kan stå. Det er kynisk, men det er konsekvenserne, hvis det viser sig, at det private er kvalitetsmæssig bedre end det offentlige, siger Jes Søgaard.

/ritzau/