avis

sammenfoldet avis

Kronprinspar ligeglade med 20.000 kroner

Frederik og Mary har ikke fået brugt et gavekort, de fik i bryllupsgave. Nu er gavekortet forældet, og kronprinsparret har snydt sig selv for pengene.

20.000 kroner er mange penge for de fleste mennesker. Men for kronprinsparret betyder det tilsyneladende ikke noget.

Parret har nemlig valgt ikke at benytte et gavekort på 20.000 kroner, og nu er det forældet.

Da parret blev gift i 2004, samlede medlemmerne af den lokale handelsstandsforening i Viborg ind til det nye royale ægtepar. Det blev til 20.000 kroner, skriver Viborgfolkeblad.dk.

Pengene blev transformeret til et såkaldt Viborg-gavekort, som kan bruges i ikke færre end 140 forretninger i Viborg. Håbet var at lokke Frederik og Mary forbi domkirkebyen. Men forgæves.

Nu er gavekortet forældet, og kronprinsparret råde ikke længere over pengene. Dermed har de reelt sagt farvel til 20.000 kroner.

Handelsstandsforeningen vil dog give Frederik og Mary en sidste chance for at gøre brug af de dejlige penge. Foreningen vil tage kontakt til parret og høre, om de vil bruge pengene eller eventuelt donere dem til velgørenhed.

- Hvis ikke vi får svar, vil de, der var med i gaven blive spurgt, om de vil have pengene tilbage, eller om de vil donere beløbet til byens julebelysning, siger handelschef Helle Sørensen til Viborgfolkeblad.dk.

/ritzau/