Al-Qaedas nummer 3 meldes dræbt
Al-Qaedas topleder Mustafa Abu al-Yazid er blevet dræbt. Det oplyser den USA-ledede Site Intelligence Group, der overvåger terrorgrupper på internettet. Oplysningerne bakkes ifølge nyhedsbureauet Reuters op af de amerikanske myndigheder.
- Vi har god grund til at tro på, at al-Yazid er blevet dræbt i Pakistans stammeområder for nylig, siger en anonym amerikansk embedsmand.
- Set fra et antiterrorperspektiv vil det være en stor sejr.
Egyptisk fødte Yazid er en af grundlæggerne af al-Qaeda og nær sammensvoren med Osama bin Laden. Han anses som nummer tre i hierarkiet i terrorgruppen.
USA har udpeget ham som en af hjernerne bag terrorangrebet på USA 11. september 2001.
Han anses også for at have haft tætte forbindelser til Osama bin Ladens næstkommanderende, Ayman al-Zawahiri.
Sites rapport nævner ikke direkte, at Yazid er blevet dræbt, men oplyser, at flere online terrornetværk skriver, at hans kone, tre døtre og flere andre familiemedlemmer er blevet dræbt.
USA har optrappet antallet af angreb med ubemandede dronefly mod islamistiske grupper i Pakistans lovløse stammeområder. Målene er både ledere, men også enkelte soldater.
/ritzau/AFP


