Ofre for hjemmerøveri udlover milliondusør
Søren Kolberg og Charlotte Nielsen nu parate til at betale op til en million kroner for informationer, der kan føre til opklaring af et hjemmerøveri.
På deres landsted på Blæsenborgvej i Slagelse var parret i december 2008 udsat for et brutalt hjemmerøveri, og efter en dusør på 250.000 kroner forhøjer de den nu til en million kroner. Det skriver Sjællandske.
Parret forhøjede i april en oprindelig dusør fra 50.000 til 250.000 kroner, men det har ikke bragt sagen nærmere en opklaring. Men dusøren på 250.000 kroner gav faktisk to henvendelser, oplyser politiet.
- Ja, vi fik en henvendelse fra en kvinde umiddelbart efter forhøjelsen af dusøren, og lidt senere kom også en mand med et tip, fortæller vicepolitikommissær Søren Ravn-Nielsen til Sjællandske.
- I begge tilfælde viste det sig dog, at tippene ikke bragte os videre til noget, vi kunne bruge i forbindelse med det hjemmerøveri, siger han.
/ritzau/


