Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Bøder til ejer og firma på Slotsbryggen i Nykøbing.
To-tre gange om ugen får 3F Guldborgsund et tip om byggepladser med udenlandske håndværkere.
- Det er borgere og håndværksmestre, som ikke synes, at det er fair. Og i den overvejende del af sagerne er der noget at komme efter, derfor bruger vi mange ressourcer på det, siger Nils Barylak, faglig sekretær i 3F Guldborgsund.
Sådan et tip har ført til, at Bach Gruppen A/S, som ejer erhvervslejemål på Slotsbryggen i Nykøbing, og et polsk firma har fået en bøde på hver 10.000 kroner, fordi det polske firma ikke var registreret i Registret for Udenlandske Tjenesteydere - RUT.
Næst efter Nordsjælland er Lolland-Falster den landsdel, hvor brugen af udenlandske firmaer er mest udbredt ifølge Nils Barylak, og mange af dem er ikke registreret i RUT.
I maj gennemførte syv LO-forbund en kampagne på 1.500 byggepladser, og her var 319 udenlandske firmaer ikke registreret.
KOMMENTARER