Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Rasmus Paludans demonstration i Lindholmkvarteret forløb roligt.
Nykøbing Nogle få tilhængere var mødt op for at høre Rasmus Paludan fra partiet Stram Kurs tale, da han lørdag eftermiddag demonstrerede i Lindholmkvarteret.
Resten af de omkring 100 mennesker der var mødt op, kom for at vise foragt og for at bakke beboerne op.
Politiet var til stede på området med nogle få mænd. En større styrke stod klar på parkeringspladsen på hjørnet af Prinsholmvej og Gedservej. Dem blev der ikke brug for at tilkalde.
Alt forløb stille og roligt.
Rasmus Paludan talte og talte med løftede fingre pegende op mod himlen. Mens han insisterede på, at han arbejdede for danerne og Danmark.
Rasmus Paludan demonstrerede mod kriminelle samfundstabere. Han ville dog ikke forholde sig til, at området omkring Lindholm ikke har nogen høj kriminalitet.
Da en af områdets beboere Mehmet Cakir forsøgte at tale med ham. Svarede Rasmus Paludan, at når han får magt, vil sådan nogen som Mehmet Cakir blive sendt hjem.
Mehmet Cakir påpegede at han har boet i Danmark i 46 år, hvortil Rasmus Paludan straks kritiserede Mehmet Cakirs accent.
På trods af Rasmus Paludans provokerende udsagn og til tider aggressive tone, forløb alt roligt.
Mange af beboerne havde valgt at blive hjemme, andre vendte ryggen til Rasmus Paludan.
Læs mere i Folketidende mandag.
KOMMENTARER