Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Fødevarestyrelsen opfordrer folk, der har købt astronaut-isene, til at levere dem tilbage eller kassere dem.
Premier Is tilbagekalder pakker med den kendte astronaut-ispind, fordi der er fundet metalstykker i enkelte pakninger fra et parti.
Det oplyser Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse. Styrelsen råder kunder til enten at levere isene tilbage til butikken eller smide dem ud.
Der er tale om ispakker med astronaut-is med lotnummeret - eller identifikationsnummeret - L38854.
Det kan nemlig ikke udelukkes, at der er metalstykker i flere pakninger.
Isene forhandles blandt andet i Netto, Rema 1000, Fakta og Kvickly.
Metalstykkerne kan ifølge Fødevarestyrelsen skade tænder, mund og svælg.
Astronaut-isen, der er kendt for at have en vingummibamse i toppen, har været på markedet siden 1958. Dengang blev den lanceret under navnet "Himmelhunden".
Formen på isen er inspireret af en sovjetisk rumraket.
Premier Is forhandler en lang række kendte isprodukter, blandt andet "Kæmpe Eskimo", der har fået en del omtale den seneste uge.
Det er sket, fordi et andet ismærke, Hansen Is, har valgt at droppe navnet, da det kan opfattes stødende. Premier Is har dog valgt at holde fast i navnet.
KOMMENTARER