Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Der bliver ikke i denne omgang mulighed for at komme til frisør, i fitnesscenteret eller på restaurant.
En række restriktioner er blevet lempet fra 1. marts, men Danmark vil fortsat være delvist nedlukket.
En række restriktioner er blevet forlænget til 5. april. Se en oversigt over de fortsat gældende restriktioner på nationalt plan:
- Forsamlingsloft på fem personer.**
- Frisører, fitnesscentre og massører er lukket. Det samme gælder klinikker, der udfører kosmetiske behandlinger.**
- Elever i folkeskolens 5. 10. klasse og studerende på ungdomsuddannelser og videregående uddannelser er sendt hjem og modtager fjernundervisning.**
- Storcentre skal holde lukket. Butikker over 5000 kvadratmeter må have et begrænset antal kunder.
- Alle indendørs idræts- og kulturanlæg er lukket. Det gælder blandt andet håndboldhaller, svømmehaller, fitnesscentre, teatre og biografer.
- Restauranter, barer, caféer, diskoteker og lignende skal holde lukket. De må gerne sælge takeaway.
Regionalt er der visse yderligere åbninger:
** I Nord- og Vestjylland må alle afgangselever i grundskoler hver anden uge.
Det samme gælder på ungdomsuddannelser og voksenuddannelser under forudsætning af test to gange om ugen. Efterskoler genåbner med fuldt fremmøde.
På Bornholm er der fuld genåbning af skoler, efterskoler og videregående uddannelser samt liberale erhverv som frisører. To test om ugen er et krav for ungdomsuddannelser, højskoler og videregående uddannelser.
Derudover hæves forsamlingsloftet fra fem til ti personer.
Kilde: Justitsministeriet.
/ritzau/
KOMMENTARER