Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
En lille træand lavet af en lokal snedker er blevet meget populær.
Den lokale, pensionerede snedker, Svend Aage Nielsen fra Nakskov, fik for et stykke tid tilbage den gode idé at skabe en Loll-And.
Det er den sødeste træand skabt i eg og ahorn. Det mørke i øjet er moseeg fra Ydø. Den lille charmetrold kan fås i lyst og mørkt træ. Den mørke er behandlet med solsikkeolie.
Træfigurer i kendte mærker er blevet samlerobjekter. Loll-Anden kan mageligt klare sig i det fine selskab. Forskellen på den og andre figurer med berømte navne er prisen. Loll-Anden kan man købe i Nakskov Turistbureau for knap 300 kroner. Så intet under, at Loll-Anden går som varmt brød både i Nakskov og Maribo.
I Nakskov har der været op til 14 dages leveringstid.
- Der skete det, at en ung pige kom ind i Nakskov Turistbureau for at købe en Loll-And. Jeg svarede hende, at den kendte jeg ikke. Hun viste mig et eksemplar og så blev Sven Aage Nielsen kontaktet, fortæller Hanne Dahl Rolighed, Nakskov Turistbureau, og fortsætter:
- Snedkeren var med på et samarbejde og vi fik Loll-Ænder til udstilling. Desuden kom Loll-Anden på Facebook og så gik det rigtig stærkt.
KOMMENTARER