Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
3
Billeder
Stor tysk medieinteresse for to transportministres møde i Rødbyhavn.
FEMERN BÆLT Slesvig-Holstens erhvervs- og transportminister Bernd Buchholz (FDP) håber, at man på tysk side vil være klar til at kunne tage det første spadestik til Femern Bælt-forbindelsen i 2021.
Det fortalte han torsdag, da han sammen med den nye danske transportminister, Benny Engelbrecht (S), besøgte Femern A/S i Rødbyhavn: Her havde ministrene lejlighed til at komme rundt på den tunnel-byggeplads, der er ved at tage form øst for Rødbyhavn.
- Her har de jo allerede spaden dybt i jorden, konstaterede Bernd Buchholz, da han stod ved en af de gravemaskiner, der er ved at etablere afvandingskanal til den nye Strandholm pumpestation.
Forinden havde projektdirektør Henrik Christensen, Femern A/S, fortalt om en asymmetrisk start på tunnelbyggeriet. Der er en række arbejder på dansk side, der skal gennemføres først, inden man går i gang på den tyske side.
Her afventer byggestarten under alle omstændigheder forvaltningsdomstolens afgørelse af de otte klager, der er indgivet mod den tyske godkendelse af tunnelbyggeriet, der blev klar i begyndelsen af året.
- I 2020 vil der være forhandlingstermin i retten, og så må vi se, hvornår der er en afgørelse. Jeg håber, det bliver i 2021, sagde Bernd Buchholz i Rødbyhavn.
Her fik han og sin danske ministerkollega af Femern A/S fortalt, hvordan man nu går i gang med byggerierne af den store arbejdshavn, camp til op mod 3.000 tunnelbyggere, tunnelelementfabrik og tunnelportalen på den danske side. Dermed kan man gå i gang med at bygge sænketunnelen ud fra Rødbyhavn.
Senere følger så tunnelportalen på den tyske side, og når den står klar, vil projektet gå ind i en symmetrisk fase, hvor der sættes tunnelelementer ned på både dansk og tysk side - indtil det sidste element kobler de to ender sammen.
Ministrenes møde ved Femern Bælt-projektet havde stor mediebevågenhed - ikke mindst fra tysk side. TV-stationerne Sat 1, RTL og NDR var sammen med store tyske aviser og det tyske presseagentur med rundt i bussen, da ministrene blev kørt rundt på byggepladsen.
KOMMENTARER