Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Indtil jul vil der være søndagsåbent i Maribo, og på søndag den 9. vil Torvet emme af aktivitet.
Fra klokken 10 til cirka kl. 15.15 vil der være julemarked med omkring 35 boder. Den kendte musiker Ole Heden vil sikre lydsiden. Der vil være gløgg og æbleskiver, suppe, grønlangkål og sandwiches i lange baner - og masser af julegodter og julegaveidéer.
Klokken 15.15 vil Maribo Handel afholde sin anden trækning i den store julekonkurrence om et gavekort på 7.500 kroner. Man skal være til stede for at kunne vinde, så Torvet plejer at være godt fyldt.
Indtil jul er der søndagsåbent i Maribo fra klokken 10-15 i butikkerne. Derudover vil der den sidste uge før jul være åbent mandag til lørdag til klokken 18 - og altså søndag den 23. til klokken 15, så kan man nå at købe julegaverne.
KOMMENTARER