Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
ART Nordfalters kunstnere bidrager til årets sommerudstilling i Stubbekøbing Bibliotek i juli og august. Fernisering på lørdag.
STUBBEKØBING ART Nordfalster - Nordfalsters helt egen kunstnergruppe - udstiller juli og august værker på Stubbekøbing Bibliotek.
Udstillingen, der er en årligt tilbagevendende begivenhed, finder sted i i bibliotekets meget velegnede læsesal og der er fernisering lørdag den 11. juli klokken 11 til 12, hvor alle er velkomne.
- Vi har i lyset af virus-krisen valgt at give helt frie rammer til kunstnerne. De kan derfor deltage med hvilke billedstørrelser og temaer, de vil, siger foreningens formand Finn Otte Møller.
- Det er jo altid spændende, hvad medlemmerne kommer med, men vi glæder os særligt denne gang, hvor vi egentlig troede, at der slet ikke ville blive nogen udstilling.
ART Nordfalster er en forening af udøvende kunstnere. Foreningens formål er, at vise den iderigdom og aktivitet, som de mange kunstnere og kunsthåndværkere på Nordfalster lægger for dagen. Art Nordfalster har 27 meget aktive medlemmer.
KOMMENTARER