Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Rullende fiskebutik har netop indlemmet Nakskov i den faste ugerute. Så nu kan nakskovitter og vestlollikker få fisk, skaldyr og hjemmelavede fiskefrikadeller på Axeltorv både onsdag og lørdag.
NAKSKOV Der var rigtig torvestemning, da Fiskepigerne ApS onsdag i sidste uge havde parkeret deres fiskeforretning på fire hjul på Axeltorv ved siden af æblemanden Gerd fra Fejø. Og der var god søgning ved Fiskepigernes disk.
- Selvom det er første gang, vi er her, og vi nærmest ikke har reklameret med, at vi ville dukke op, så er rygtet gået hurtigt i forvejen, og vi har haft en rigtig god handel - set i lyset af, at det er vores første dag i Nakskov, fortæller Birgith Hjorth.
Det er en sand stime af forskellige fiskearter, som ligger side om side i bilens isafkølede udstilling. Her er hellefisk og dorado'er, fladfisk og torskefisk, skaldyr og en hel afdeling med røgvarer.
- Vi har altid årstidens fisk og så lidt mere specielle arter ved siden af, siger Birgith Hjort og fortsætter:
- Kunderne kan altid bestille i forvejen, hvis de har særlige ønsker om fisk eller skaldyr, som vi ikke lige har i det daglige sortiment.
Forårssæsonens fisk er primært torsk - og så naturligvis stenbiderrogn.
- Vi ryger selv laks og torskerogn i vores egen røgeovn, fortæller Birgith Hjorth og gør opmærksom på, at de fleste af fiskevarerne bag montren i fiskebilen er af dansk afstamning. Til gengæld er laksen fra Færøerne og dermed ikke opdrættet med genmodificeret fiskeføde.
Fiskepigerne Aps er et ret nyt foretagende.
Virksomheden startede op 1. maj 2020, altså i coronatidens opstart. Trods det er det kun gået fremad for Fiskepigerne Aps, som har hjemme ved Toreby.
De tre ejere, Birgith Hjorth, Ilse Bruun Grønbæk og Helge Nielsen, har haft vind i sejlene:
- Vi begyndte med to biler. I dag har vi fem biler og fem ansatte, og vi kører rundt på hele Lolland og Falster og på Sydsjælland, fortæller Birgith Hjorth.
Fiskepigernes bil vil fremover være at finde på Axeltorv i Nakskov om onsdagen mellem klokken 9 og 13 og om lørdagen mellem klokken 9 og 14.
.
KOMMENTARER