Andre tjenester
Vi har observeret, at du har installeret en adblocker. Vi kan derfor ikke vise dig vores annoncer. Det er vi rigtig kede af, da indtægterne fra annonceringen er med til at vi på daglig basis kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.
Vi håber derfor, at du i din adblocker, vil tillade visning af annoncer fra folketidende.dk. Selvom du tilføjer folketidende.dk, vil du stadig undgå reklamer fra andre sites.
Klik på dit adblock ikon i browseren. Tilføj domænet folketidende.dk under tilladte domæner. Næste gang du besøger os vil reklamerne kunne vises.
Tak for hjælpen og god læselyst!
Lolland-Falsters Folketidende
Tip fra Folketidendes rejseskribent.
Flere og flere danskere holder ferie i Danmark. Men tal fra VisitDenmark viser, at fire ud af 10 stadig ikke ferierer herhjemme.
19 danske destinationer, Dansk Kyst- og Naturturisme, Dansk Storbyturisme og VisitDenmark har siden begyndelsen af april været klar med oplysningsaktiviteter for at få os til i højere grad at blive i vores eget land i ferierne.
Under overskriften "Meget mere end bare Danmark" pumpes der nu 21 millioner kroner i en kampagne, "der skal gøre op med idéen om, at ferie i Danmark er det kedelige alternativ til en fed sommerferie i udlandet," hedder det i en meddelelse fra Erhvervsministeriet.
"Jeg tror ikke, der kommer mange udenlandske gæster til Danmark i år," siger formanden for Danske Destinationer, Jens Müller, til standby.dk. "Vi skal have danskerne til at holde ferie i deres eget land og bruge penge på at købe overnatninger og oplevelser. Dermed er de med til at tage et medansvar og give aktørerne i dansk turisme noget at leve af. Og det er hurtigere at oparbejde en følelse af, at det er trygt i Danmark og være sammen med danskere, end det er at tage til udlandet".
KOMMENTARER