Annonce
Anden verdenskrig

Lokal frihedskæmper mindes

Mindestenen for Ebbe Rørdam, som blev dræbt af tyskerne i 1945, er i disse dage prydet med blomster. Foto: Anders Knudsen

Søn af præsten i Torkilstrup faldt i ildkamp med tyskerne for 75 år siden.

TORKILSTRUP I påsken gik 75 mennesker af en sti, som sognepræst Nina Morthorst og hendes mand havde anlagt i Torkilstrup Præstegårdshave.

Undervejs kom de forbi forskellige poster, og den sidste - The Last Post - er en stor mindesten ved kirkegårdsmuren.

Mindestenen er sat for en ung frihedskæmper, der i marts 1945 blev dræbt i en ildkamp med tyske soldater på Københavns vestegn.

Hans navn var Ebbe Rørdam, og han var søn af Johannes Rørdam, der dengang var sognepræst i Torkilstrup.

I forbindelse med markeringen af 75 året for Danmarks befrielse er der blev lagt blomster ved mange mindesmærker.

Det er der også ved mindestenen i Torkilstrup Præstegårdshave.

Trods sin unge alder var Ebbe Rørdam en af de meget kendte modstandsfolk i organisationen BOPA. Foto: Privat

Aktiv ung mand

Ebbe Rørdam var født i 1925 og blev dermed kun 20 år. Men sin unge alder til trods var han ved sin død en kendt frihedskæmper i organisationen BOPA.

Han var ikke født i Torkilstrup, men langt derfra i Hvilsager på Djursland.

Men han kom til landsbyen på Nordfalster som seks-årig, i 1931, da hans far blev sognepræst på stedet. Det var han i 16 år indtil 1947.

Ebbe Rørdam gik på Katedralskolen i Nykøbing og var aktiv i spejderbevægelsen. Han ønskede at blive officer og tog til København for at forberede sig til optagelsesprøven, og under sin soldatertid blev han udpeget til kornetskole.

Da regeringen 29. august 1943 gik af i protest mod krav fra den tyske besættelsesmagt, angreb tyskerne de danske kaserner, blandt andet i Gernersgade i København.

Her var Ebbe Rørdam en tid interneret sammen med andre mililtærfolk. Da han blev løsladt, blev han frihedskæmper.

Annonce

Gik ind i BOPA

Ebbe Rørdam blev medlem af den store modstandsgruppe BOPA.

Navnet står for Borgerlige Partisaner, men den var styret af danske kommunister,der tidligere havde opereret under betegnelsen KOPA. Navneskiftet skete af taktiske grunde.

Den unge mand blev gruppeleder og deltog i nogle af de største sabotageaktioner i den sidste del af besættelsen.

Den mest kendte aktion fandt sted 2. januar 1945 på Kollegievej i Ordrup. Her lå fabrikken Torotor, der lavede dele til radioer og også var underleverandør til tyske fabrikker.

I 1944 fik den britiske efterretningstjeneste SOE oplysninger om, at fabrikken fremstillede dele til tyskernes nye raketvåben. Derfor fik BOPA ordre til at ødelægge den.

Fabrikken var stærkt bevogtet, men 2. januar 1945 lykkedes det BOPA-folk at sprænge fabrikken i luften.

Annonce

Wild West på Vestegnen

BOPA opererede også på Københavns Vestegn, som blev det rene Wild West med flere aktioner mod tog. Disse fandt sted, fordi modstandsfolkene manglede våben og ammunition.

I marts 1945 fik BOPA nys om, at tyskerne ville sende en større last af geværpatroner afsted med et godstog til Tyskland.

Man planlagde derfor et overfald på transporten ved blokposten på Brøndbyøstervej til 15. marts, men bevogtningen var for stærk.

Aktionen fandt sted dagen efter, 16. marts, samme sted. Men tyskerne var forberedt og havde derfor sat 50 soldater på toget.

De åbnede ild, da toget blev standset. BOPA-folkene svarede igen. Under ildkampen blev Ebbe Rørdam og en kammerat ramt af skud og døde.

Ebbe Rørdam blev efter krigen begravet i Mindelunden ved Ryvangen.

Foruden i Torkilstrup er der mindesten og ditto plader på Katedralskolen, i Roskilde, i Brøndbyøster og i Gelsted på Fyn.

Annonce
Lolland

Kvinde døde i farligt kryds: - Vi kan håbe på, at det kan undgås

Annonce
Annonce
Lolland

Kvinde døde i farligt kryds: - Vi kan håbe på, at det kan undgås

Folketidende bag tremmer

Fængsels-restaurant slog dørene op: Kom med til ekstraordinær aften

Folketidende bag tremmer

Fængsel udstyrer Danmarks farligste fanger med knive

Folketidende bag tremmer

Hvorfor måtte min datter ikke spise med?

Guldborgsund

Lokal musiker åbner festival: - Det er en stor ære

112

Talte grimt om betjent på fremmedsprog, men det blev dyrt!

Guldborgsund

Mindes Belli: Parkerede camperen på fortovet

Sport

Ikke mere benzin i tanken - NFH må nøjes med fjerdeplads

Kun for forrykte festival

Fred, kærlighed og fadøl: Se alle de forrykte billeder

Peter Belli er død

Jette fra Nakskov husker Belli: Pludselig kom han og hjalp mig med barnevognen

112

Fandt både kokain og økse: Narkopåvirket billist stoppet

Guldborgsund

Se video: - Vi har i dag mistet rockulven

Revy

Hård konkurrence: Hvem vinder Årets Revy?

Kun For Forrykte Festival

- Vi dedikerer årets festival til Peter Belli

Indland

Peter Belli er død

Revy

Se video: Tilskuere jublede over forpremiere

Annonce
Vejret på LF

Sol og varme i dagevis - men der er også lidt regn på vej

112

Efterlod bil i flammer ved skole: Men hvem var føreren?

Udland

Trump meldes tiltalt for ulovlig opbevaring af hemmelige dokumenter

Indland

Borgere på 65 år og over vil blive tilbudt covid-19-vaccination

Guldborgsund

Foreninger: Festival er god reklame for byen

lolland

Ny forening for seniorer

Ugeavisen Guldborgsund

Sæt krydser i kalenderen allerede nu

112

Advarsel om fodgængere på motorvejen ophævet igen

112

Kørte 120 i timen i 60 km-zone

Revy

Jubler over revynumre: - Det er mere originalt tænkt

Revy

Revydirektør efter vellykket premiere: - For helvede hvor jeg elsker dig

Revy

Timer i kø kunne ikke stoppe Keld og Hilda: - Det blev jo årets revy

Lolland

Sveller, skinner og skærver lægger fundament til Lollands nye steppe

Lokal nyt

Hvor varmt vil du have det? Så varmt er det lokale badevand

Erhverv

Næstved-firma gav certifikater til syriske handelsskibe

Lolland

Lokal direktør er ny i Kraks Blå Bog

Station Lolland

Ny station rejser sig: Se de fascinerende billeder

Lolland

Ny hurtig minifærge er den første af sin art

Guldborgsund

Festival-leder: Lørdag er den mest populære dag

Beskyt din hund i varmen

Fem råd fra den lokale dyrlæge: - Bilen er en rigtig dræber

Annonce
Annonce
Tørke

Lokale vandværker endnu ikke udfordret af tørken

Ugeavisen Guldborgsund

Badminton og glade dage

Vejret

Tåge fra morgenstunden: Pas på i trafikken

Revy

Venter i spænding på revy-brag: Se video fra den røde løber

Ugeavisen Lolland

Nu kommer veteranbilerne

112

Kokain i kabinen kostede

Guldborgsund

Bilist alvorligt kvæstet i ulykke på Lolland

Lokal nyt

Fødevareminister vil undersøge nødvendigheden af æg på køl

Guldborgsund

Borgmester: - Det skuffer mig

Tørke og brandfare

- Er man det mindste i tvivl skal man lade være

Revy

Millionerne vælter ind: 25.000 gæster forgylder Falster

112

Natlig brand i skraldespand tæt ved skole

Guldborgsund

- Lige nu er vi i problemknuserfasen

Politik

S-bagland taler om Wammen og Hummelgaard som potentiel efterfølger