NYKØBING: En stor sandkasse på Torvet. Musik, minigolf, et kæmpe spil skak. Og bordfodbold på gågaden.
At der var EM-fodbold på Torvet sidste år blev en enorm succes. Det skabte liv og fællesskab, og det kunne også mærkes på butikkernes og serveringsstedernes omsætning.
Men det kan der af gode grunde ikke være hvert år, og derfor har foreningen Vores Nykøbing overvejet, hvad man så kan gøre for at få lokale, turister og sommerhusgæster til at blive hængende i byen lidt længere.
Ovenstående er en del af løsningen. Og økonomiudvalget i Guldborgsund har nu valgt at støtte initiativet med knap 600.000 kroner.
Simon Hansen, borgmester, Guldborgsund KommuneEn levende kommune kræver også et levende byliv, og vi kunne se, hvor meget der kom ud af de coronapenge, vi gav til Vores Nykøbing sidste år. Det kom ikke kun butikker og serveringssteder til gavn. Det fik virkelig mange mennesker gavn af.
Med tilskuddet fra Guldborgsund Kommune vil Vores Nykøbing forsøge at fastholde den gode udvikling. For selvom der er meget få tomme butikslokaler i midtbyen, så har det været svært at få de handlende tilbage til gaderne efter corona-nedlukningerne og den deraf stigende nethandel.
- En levende kommune kræver også et levende byliv, og vi kunne se, hvor meget der kom ud af de coronapenge, vi gav til Vores Nykøbing sidste år. Det kom ikke kun butikker og serveringssteder til gavn. Det fik virkelig mange mennesker gavn af. Både borgere, dagsgæster og turister. Vi skal have folk tilbage til by- og udelivet, og det kan vi hjælpe på vej gennem tilskuddet til nye og hyggelige sommeraktiviteter, siger borgmester Simon Hansen, der også er formand for økonomiudvalget.
Sommeraktiviteterne vil foregå fra 25. juni og frem til 10. september.
Afgørende støtte
I samarbejde med flere andre aktører arrangerer Vores Nykøbing blandt andet livemusik på torvet flere gange om ugen i højsæsonen. Der kommer også gadeskakspil, minigolfbaner, bordtennis, bordfodbold, stigegolf, sandkasser til børnene og flere udemøbler. Ikke kun på torvet, men rundt om i hele bymidten.
André Andersen, citychef, Vores NykøbingUden støtte kan vi ikke lave den slags initiativer, så vi er selvfølgelig rigtig glade for opbakningen. Det er vigtigt, at vi holder momentum nu. Selvom det går bedre i Nykøbing, end det gør andre steder i landet, så kræver det, at vi hele tiden laver særlige tiltag for at trække folk til.
For at det skal fylde noget, og der ikke bliver for meget kø ved den enkelte aktivitet, vil der være flere aktiviteter, der går igen.
I forhold til minigolf vil det være en butik i byen, der udleverer og sørger for indlevering af golfkøller, - bolde, minigolf pointkort.
Ifølge André Andersen, erhvervs- og citychef i Vores Nykøbing, er den økonomiske støtte fra Guldborgsund Kommune helt afgørende.
- Uden støtte kan vi ikke lave den slags initiativer, så vi er selvfølgelig rigtig glade for opbakningen. Det er vigtigt, at vi holder momentum nu. Selvom det går bedre i Nykøbing, end det gør andre steder i landet, så kræver det, at vi hele tiden laver særlige tiltag for at trække folk til. Gode butikker og serveringssteder er ikke længere nok. Jeg ser derfor også tilskuddet som et tegn på, at Guldborgsund Kommune er med til at tage et ansvar for, at vi fortsat har en levende bymidte til gavn for alle, siger André Andersen.
Tilskuddet til sommeraktiviteterne finansieres med 100.000 kroner fra områdefornyelsen og med 498.470 kroner fra den lokale corona-erhvervspakke.
Med i beløbet er der udover investeringen i møbler og udstyr også taget højde for forsikring og penge til markedsføring.