Hvis du har gået og savnet temperaturer op omkring de 30 grader, så er der godt nyt fra DMI. Hvis du omvendt ikke er glad for så meget varme, så kan det godt betale sig at nyde dagen i dag, tirsdag, og så ellers glæde sig til fredag..
Ifølge meteorologerne hos DMI kan vi nemlig se frem til en onsdag og en torsdag på Lolland-Falster med temperaturer op omkring eller en anelse over 30 graders varme.
I dag, tirsdag, ventes temperaturerne at toppe med lige godt 22 grader i løbet af eftermiddagen på både Lolland og Falster.
Men allerede onsdag morgen begynder varmen for alvor at tage fat. Ved otte-tiden skulle temperaturen ligge på 20 grader, og klokken 11 vil den have rundet 25 grader ifølge prognoserne. På Falster topper temperaturen onsdag med 29,5 grader ved 16-tiden, mens den på Lolland akkurat passerer 30 grader ved 17-tiden.
Torsdag bliver der skruet et nøk højere op for varmen på Lolland. Her vil temperaturen ifølge DMI allerede klokken 11 nå op på 28 grader, og den ventes at toppe ved 14-tiden med 30,6 grader.
Knapt så varmt bliver det på Falster, hvor temperaturen ser ud til at toppe ved "blot" 29 grader omkring klokken 17.
Begge dage kan vi se frem til en blanding af sol og lidt skyer og ikke ret meget vind.
Anderledes ser det ud fredag, hvor det bliver overskyet og regn det meste af dagen, og særligt i morgen- og formiddagstimerne kan der ifølge prognoserne falde en hel del regn, og her når temperaturerne ikke højere op end cirka 20 grader.