Annonce
Guldborgsund

Efter flere år er stjålet kirkesølv dukket op i genbrugsbutik

TIlbage i 2018 var der indbrud på graverkontoret ved Kettinge Kirke, hvor et vindue blev brækket op. Dengang lykkedes det indbrudstyven(e) at finde nøglen til pengeskabet, hvorfra der blev stjålet kirkesølv. Alterkalken, en oblatæske, en sølvtallerken og en sølvske. Arkivfoto
Stjålne kirkesager fra Kettinge Kirke er for nylig fundet i en genbrugsbutik i Søllested.

KETTINGE: Sognepræst Monica Djarnis fra Kettinge og Bregninge sogne blev for nylig overrasket af et telefonopkald, som viste sig at være en særdeles god historie.

Ikke mindst i forhold til et ellers kedeligt indbrud hos Kettinge Kirke tilbage i 2018.

- I onsdags modtog jeg et opkald fra en anden præst fra Søllested, som havde fundet 10 af vores særkalke i den lokale genbrugsbutik. Vi var mildest talt chokerede over, at de dukkede op, for da vores kirkesølv blev stjålet i 2018, var alle sikre på, at det var blevet bortført til et fjernt sted. Nu viser det sig så, at det måske findes i nærheden, for selv om vi stadig mangler kalken, så er der da noget, der tyder på, at der er gået hul på et skatkammer, lyder det således fra sognepræst Monica Djarnis oven på det lykkebringende opkald.

Annonce

Særkalke er i øvrigt de små bægre, man bruger, når man holder nadver.

- Vi er glade for vores nye kirkesølv, bevares, men der er nu noget særligt i det oprindelige fra 1700-tallet. Og fundet af særkalkene har bragt liv i håbet om, at vores kirkesølv måske er dukket op i et dødsbo eller på loftet i nogens nye hus. I så fald vil vi gerne samle sættet igen her i kirken, så det igen kan blive brugt til det, det var tænkt til, tilføjer Monica Djarnis.

Nyt sølvtøj til Kettinge Kirke

Tilbage i maj 2018 var der indbrud i graverkontoret ved Kettinge Kirke. Her blev pengeskabet, hvor kirkesølvet blev opbevaret, brudt op og kirkesølvet stjålet.

Det stjålne kirkesølv var skænket i 1783 af Anna Katarina Raben født Buchenwald fra Ålholm Slot, som på det tidspunkt ejede Kettinge Kirke. Kirkekalken var graveret med familierne Raben og Buchenwalds våbenskjold, men det forsvandt desværre ved indbruddet i 2018.

Siden arbejdede menighedsrådet med at få lavet nyt kirkesølv til kirken, og det blev leveret og indviet søndag 22. november 2020 i Kettinge Kirke. Menighedsrådet samarbejdede med sølvsmed Tonny Fredberg fra TF Kirkesølv fra Farsø i Nordjylland om at få lavet en ny alterkalk, oblatæske og sølvtallerken.

Det var ikke muligt at genskabe våbenskjoldene på det nye kirkesølv, så i stedet valgte man at pryde det nye kirkesølv med en krans inspireret af dekoration fra et af kalkmalerierne på en ribbe i et af hvælvene.

Annonce
Annonce
Lokal nyt

Folketidende Podcast: De lokale hjælper ukrainerne, fordi de slet ikke kan lade være

Annonce
Guldborgsund

Indbrud i biler fra kommunen

Annonce
Forsiden netop nu
Guldborgsund

Hel by skal have nye gadelamper

Erhverv

Øernes Revision overtager Revisionscentralen

Guldborgsund

Kommunale byggeprojekter udskydes: Vi følger prisudviklingen tæt

Lolland

Lollandske sportsforeninger oplever fortsat medlemsflugt

Lolland

Netværk føler sig sat udenfor døren

Guldborgsund

Boligselskab udskyder renoveringer for op mod 300 millioner kroner

112

Dyrt kikkertsigte stjålet

Femern

Inflationen kan presse Femern-projektet

Lolland

Kedelig stemning i landsby efter præstestrid

Maribo

Flormelistågen sænkede sig over byen

Sport

Lokal bokser afvæbnede mand med kniv

Guldborgsund

Ansatte oplevede trusler og vold: Nu har sygehus vundet pris for bedste psykiske arbejdsmiljø

112

Bølge af indbrud i biler fortsætter

Annonce
Indland

Lægeformand: 1500 ekstra kolleger vil løse mangel i yderområder

Guldborgsund

Sagde ja til at afløse Lisbet Dahl: Pernille Schrøder fik fem dage til at lære en hel revy

Indland

Sundhedsaftale sikrer op til 25 nærhospitaler og mere almen praksis

Lolland

Beboer afværgede brand

Lolland

Kongelig sommerballet på havnekaj

Vejret

Efter to sommerdage trækker køligere luft ind over landet

Lolland

Så sin bil forlade indkørslen

Guldborgsund

20 år med hospitalsklovnen Karla: Hun gør en stor forskel

Annonce
Annonce