Annonce
Femern

FLC hvervede nye tunnelfolk

Elevkoordinatorerne Jane Petersen og Ermina Stupar uddelte i går flyers foran SuperBrugsen i Nakskov. Foto: Peter Levinsen Hansen

Femern Link Contractors var på gaden for at finde folk, der vil uddanne sig til arbejde på Femern-projektet.

FEMERN BÆLT/NAKSKOV Den store hovedentreprenør på Femern Bælt-projektet, Femern Link Contractors, tilbyder en bred palet af erhvervsuddannelser under hele byggefasen. Og for at få fat i interesserede lokale kræfter var FLC's elevkoordinatorer onsdag troppet op foran SuperBrugsen i Nakskov, hvor der blev fortalt om mulighederne for at arbejde på byggeriet.

- Vi får brug for mange elever og lærlinge på projektet. Derfor tager vi ud for at møde lokale interesserede, siger Charlotte Lie Steen, som er chef for elevafdelingen.

- Vi håber på at møde mange flere af dem, som måske allerede har besluttet sig for at tage en erhvervsuddannelse, men ikke nødvendigvis kender mulighederne hos os. Det gælder både de ufaglærte, de unge og dem, som påtænker et karriereskifte, fortsætter hun.

FLC samarbejder allerede med skoler, faglige organisationer, underentreprenører, kommuner og regioner i forhold til at rekruttere arbejdskraft. Blandt andet kiggede en række elever fra FGU-skolen i Nakskov forbi for at høre om mulighederne for job på byggeriet.

Jane Petersen og Ermina Stupar er elevkoordinatorer hos FLC, og i går informerede de om jobmulighederne hos FLC til dem, der var interesserede. De har hver deres faglige baggrund og varetager forskellige uddannelsesområder, da der skal bruges både bygningsarbejdere og administrative folk på kontorer hos FLC.

- Hos FLC sørger vi for, at vores elever får en professionel behandling, hvor arbejdsmiljø, trivsel, læring og supervision er i højsædet under hele uddannelsen. Vores elevafdeling er placeret i Rødbyhavn inde på selve byggepladsen, så vi er virkelig med, hvor det sker, forklarer Ermina Stupar.

- Vi vil gerne ud at møde de interesserede til en uforpligtende snak om, hvilke muligheder vi tilbyder vores elever. Vi kan støtte den enkeltes ønske om et godt grundlag med en solid erhvervserfaring eller muliggørelse af et ønsket karriereskifte, tilføjer Jane Petersen.

Det er også muligt at møde elevkoordinatorerne rundt omkring på Lolland-Falster de kommende måneder. Tirsdag 14. september fra klokken 15-17 kan man møde dem ved SuperBrugsen i Maribo. Tirsdag 19. oktober klokken 11.30-14 står de ved indgangen til Lalandia i Rødbyhavn. Og onsdag 1. december fra klokken 15 til 17 træffes de ved Kvickly i Nykøbing.

I øjeblikket søger FLC otte personer, og har allerede fået et stort antal ansøgninger. Men FLC's rekrutteringskampagne handler ikke kun om at besætte ledige stillinger nu. - Det handler ligeså meget om, at dem, der er interesserede, måske om et år eller to husker, at de mødte nogen her foran Brugsen, som tilbød muligheder på byggeriet, fortæller Charlotte Lie Steen, chef for FLC's elevafdeling. Foto: Peter Levinsen Hansen
På grund af tunnelbyggeriets størrelse er det ikke kun byggefolk, man forsøger at rekruttere. En del af de folk, FLC forsøger at hverve, skal arbejde med administrative opgaver. Foto: Anders Knudsen/arkiv
På grund af tunnelbyggeriets størrelse er det ikke kun byggefolk, man forsøger at rekruttere. En del af de folk, FLC forsøger at hverve, skal arbejde med administrative opgaver. Foto: Anders Knudsen/arkiv
Annonce
Lolland

AFTALE PÅ PLADS: VARMESTRIDEN PÅ PAUSE

Annonce
Annonce
Lolland

TRAFIKSTYRELSEN SKAL HOLDE LOKALTOG I ØRENE

Guldborgsund

OMSTRIDT BYGGERI: NU STOPPER TREDJE CHEF PÅ FJERDE ÅR

Lolland

AFTALE PÅ PLADS: VARMESTRIDEN PÅ PAUSE

Guldborgsund

- MEGET, MEGET TRIST

Guldborgsund

BRÆDDER: - KATASTROFAL KONKURS OG UACCEPTABEL POLITISK HÅNDTERING

Guldborgsund

BO-HUS HAR SAT ET MARKANT AFTRYK

Guldborgsund

FOLKETIDENDE VED BO-HUS: SÅDAN ER STEMNINGEN

Guldborgsund

BO-HUS KONKURS: KOMMUNEN HAR MANGLET DOKUMENTATION FOR STIGENDE UDGIFTER

Guldborgsund

3F-FORMAND: BO-HUS' MEDARBEJDERE ER ULYKKELIGE

Guldborgsund

BO-HUS KONKURS: PROJEKTER FOR OVER 400 MILLIONER I KLEMME

Guldborgsund

KURATOR I BO-HUS: KOMMUNEN FRAVÆLGER LOKALE ARBEJDSPLADSER

Guldborgsund

BO-HUS KONKURS - 100 MAND SENDT HJEM

Guldborgsund

STORSTRØMSBRO: FØRSTE BRODRAGER SKAL NU PÅ PLADS

Sport

FORLÆNGER MED FORMSTÆRK KEEPER

Lolland

DE FLESTE SMÅBØRNSFORÆLDRE VÆLGER MADPAKKEN FRA

Guldborgsund

- MEGET, MEGET TRIST

Annonce
Guldborgsund

BRÆDDER: - KATASTROFAL KONKURS OG UACCEPTABEL POLITISK HÅNDTERING

Guldborgsund

TILLADELSE TIL NYT VANDVÆRK ER I HUS

Vejret

VEJCHEF OM GLATTE VEJE: - PAS PÅ HINANDEN

Lolland

KLAGENÆVN: INDSIGELSER TIL KOMMUNEPLANEN BLEV MANGELFULDT GENGIVET

Corona-virus

GULDBORGSUND HAR REGIONAL CORONAREKORD

Lokal nyt

NY MÅLING: VIL DANSKERE UD AF FIFA?

Lolland

HER VIL PRIVAT INVESTOR BYGGE SENIORBOLIGER

Annonce
Annonce