Det er en kedelig andenplads Guldborgsund Kommune har indtaget over flest smittede i landets kommuner.
Guldborgsund Kommune placerede sig torsdag eftermiddag på en andenplads i forhold til, hvor mange smittede, der er pr indbygger i de 98 kommuner landet over.
3.791 borgere i kommunen er de seneste dage konstateret smittet med corona viste den nyeste statistik over PCR-test fra Statens Serum Institut. Næsten hver fjerde af de godt 16.000 PCR-testede i kommunen fik svar på testen, at de var positive.
I Lolland Kommune er man på 79. plads. Her har godt hver sjette af de 10.675 borgere, som den seneste uge har fået fortaget en PCR test, fået beskeden: Positiv. I alt er 1.728 konstaterede positive i de seneste syv dage regnet fra torsdag eftermiddag.