Annonce
Ugeavisen Lolland

Slå et slag på Golfens Dag

På Golfens Dag kan du prøve kræften med køller og golfbolde og fornemme, om golfsporten er noget for dig. Arkivfoto: Claus Hansen
Kig forbi Halsted Kloster Golfklub 24. april, hvor det er Golfens Dag. Eller slå et slag omkring klubbens baner, hvornår du har lyst, hvis du vil vide mere om at spille golf.

HALSTED: Foråret er på vej, græsset begynder at gro, og golfspillerne tripper for at komme i gang med den nye sæson.

Den fugtige vinter har sat sine spor på Halsted Kloster Golfklubs baner, da Halsted Å, som løber gennem hele golfbanen, gik over sine bredder og oversvømmede flere dele af banen, så det blev nødvendig at lukke banen for spil i nogle uger.

- Man tror måske ikke, at nogen spiller golf i vinteråret, men sådan forholder det sig ikke. Der er faktisk en fast skare af medlemmer, som spiller golf hele året rundt, når baneforholdene tillader det. Det er ikke så meget konkurrencen i spillet det gælder om, men det at få noget motion i frisk luft i nogle naturskønne omgivelser og så det sociale fælleskab har første prioritet, fortæller klubbens formand Gert Meyer Madsen.

Annonce

For dem, som kunne have lyst til at prøve golfspillet, bliver der i april måned rig mulighed for at komme ud i klubben og prøve spillet. Søndag formiddag er åben for børn og unge, og mandag eftermiddag er det for voksne.

Endvidere bliver der 24. april afholdt et arrangement ”Golfens dag”. Det er et landsdækkende arrangement, hvor alle golfklubber åbner dørene og byder alle interesserede indenfor for at prøve spillet under kyndig vejledning af klubbens instruktører og træner.

Skulle man blive bidt af spillet, kan man tegne et prøvemedlemsskab af to måneders varighed. I løbet af disse to måneder bliver man undervist i regler og får træning af klubbens professionelle træner, og ender op med et ”kørekort” til golfspillet.

Annonce
Annonce
Lokal nyt

Folketidende Podcast: De lokale hjælper ukrainerne, fordi de slet ikke kan lade være

Annonce
Guldborgsund

Indbrud i biler fra kommunen

Annonce
Forsiden netop nu
Guldborgsund

Hel by skal have nye gadelamper

Erhverv

Øernes Revision overtager Revisionscentralen

Guldborgsund

Kommunale byggeprojekter udskydes: Vi følger prisudviklingen tæt

Lolland

Lollandske sportsforeninger oplever fortsat medlemsflugt

Lolland

Netværk føler sig sat udenfor døren

Guldborgsund

Boligselskab udskyder renoveringer for op mod 300 millioner kroner

112

Dyrt kikkertsigte stjålet

Femern

Inflationen kan presse Femern-projektet

Lolland

Kedelig stemning i landsby efter præstestrid

Maribo

Flormelistågen sænkede sig over byen

Sport

Lokal bokser afvæbnede mand med kniv

Guldborgsund

Ansatte oplevede trusler og vold: Nu har sygehus vundet pris for bedste psykiske arbejdsmiljø

112

Bølge af indbrud i biler fortsætter

Annonce
Indland

Lægeformand: 1500 ekstra kolleger vil løse mangel i yderområder

Guldborgsund

Sagde ja til at afløse Lisbet Dahl: Pernille Schrøder fik fem dage til at lære en hel revy

Indland

Sundhedsaftale sikrer op til 25 nærhospitaler og mere almen praksis

Lolland

Beboer afværgede brand

Lolland

Kongelig sommerballet på havnekaj

Vejret

Efter to sommerdage trækker køligere luft ind over landet

Lolland

Så sin bil forlade indkørslen

Guldborgsund

20 år med hospitalsklovnen Karla: Hun gør en stor forskel

Annonce
Annonce