Annonce
Sport

Sydhavsøerne styrker talentudviklingen

Team Sydhavsøernes nye talentkoordinator Johan Strange. Foto: Morten Juul
Henter meget erfaren talenttræner ind til flere funktioner i klubben.

MARIBO: Team Sydhavsøerne har længe haft et ønske om at styrke den lokale talentudvikling. Og nu sætter man handling bag ønsket ved at opruste frem mod den kommende sæson.

Således har man ansat Johan Strange som klubbens nye talentkoordinator. Hans primære opgaver bliver at sikre kontinuitet i udviklingen af klubbens egne unge spillere og at skabe rammerne for en bæredygtig overgang mellem ungdom og senior.

Desuden får han til dagligt ansvaret for Team Sydhavsøernes nyoprettede U/17-hold, der har ligget i dvale i en enkelt sæson.

Annonce

Johan Strange, der er født i Maribo og også har trådt sine første håndboldsko i HMH Maribo, kommer med solid trænererfaring i netop talentudvikling fra tidligere ansættelser i nogle af de stærkeste talentmiljøer i Danmark.

Således har han de seneste fem år været ansat på Idrætsefterskolen i Oure på Fyn, der sprøjter talenter ud til GOG's Ligamænd.

TSØ-sportschef Morten Juul er da også ovenud tilfreds med, at det er lykkedes at tilknytte Johan Strange.

- Tilknytningen af Johan er noget nær et ideelt match, idet han har lokale rødder og samtidig har erfaring fra nogle af de fremmeste talentudviklingsmiljøer i Danmark. Jeg forventer, at Johan i samarbejde med vores dygtige trænere, kan give hele setup'et et løft, herunder akademidelen til de spillere, der vil investere ekstra i deres egen udvikling, siger Morten Juul og understreger, at Johan Strange også er hentet til for at gribe fat i de spillere, som kommer hjem fra et efterskoleophold.

- Vi skal blive bedre til at få vores spillere retur fra efterskole, og vi skal evne at hjælpe vores spillere med at prioritere håndbold i en stresset tilværelse med uddannelse, job og sociale aktiviteter. I den årgang oplever vi et massivt frafald, som vi gerne skulle have stoppet, understreger Morten Juul.

Johan Strange var ikke i tvivl om, at han efter den del år uden for landsdelen igen skulle bruge sine kræfter lokalt.

- Det var meget nemt at sige ja til jobbet. Team Sydhavsøerne og Maribo-Hallerne har i mange år dannet ramme om god talentudvikling, men vi skal altid stræbe efter at blive endnu dygtigere, og den udvikling ser jeg meget frem til at blive en del af.

- Jeg har faktisk svært ved at skjule min begejstring over det og glæder mig ufatteligt meget til at kæmpe en vis legemsdel ud af bukserne for en by og en landsdel, hvor håndbolden altid har spillet en stor rolle i lokalsamfundet, siger Team Sydhavsøernes nye talentkoordinator, der bor i Odense men leder efter en bolig på Lolland-Falster.

Udover rollerne som talentkoordinator og U/17-træner skal Johan Strange også styrke klubbens profil på de sociale medier primært omkring 1. divisionsholdet.

Annonce
Annonce
Lokal nyt

Folketidende Podcast: De lokale hjælper ukrainerne, fordi de slet ikke kan lade være

Annonce
Guldborgsund

Indbrud i biler fra kommunen

Annonce
Forsiden netop nu
Guldborgsund

Hel by skal have nye gadelamper

Erhverv

Øernes Revision overtager Revisionscentralen

Guldborgsund

Kommunale byggeprojekter udskydes: Vi følger prisudviklingen tæt

Lolland

Lollandske sportsforeninger oplever fortsat medlemsflugt

Lolland

Netværk føler sig sat udenfor døren

Guldborgsund

Boligselskab udskyder renoveringer for op mod 300 millioner kroner

112

Dyrt kikkertsigte stjålet

Femern

Inflationen kan presse Femern-projektet

Lolland

Kedelig stemning i landsby efter præstestrid

Maribo

Flormelistågen sænkede sig over byen

Sport

Lokal bokser afvæbnede mand med kniv

Guldborgsund

Ansatte oplevede trusler og vold: Nu har sygehus vundet pris for bedste psykiske arbejdsmiljø

112

Bølge af indbrud i biler fortsætter

Annonce
Indland

Lægeformand: 1500 ekstra kolleger vil løse mangel i yderområder

Guldborgsund

Sagde ja til at afløse Lisbet Dahl: Pernille Schrøder fik fem dage til at lære en hel revy

Indland

Sundhedsaftale sikrer op til 25 nærhospitaler og mere almen praksis

Lolland

Beboer afværgede brand

Lolland

Kongelig sommerballet på havnekaj

Vejret

Efter to sommerdage trækker køligere luft ind over landet

Lolland

Så sin bil forlade indkørslen

Guldborgsund

20 år med hospitalsklovnen Karla: Hun gør en stor forskel

Annonce
Annonce