Annonce
Da muren faldt

Færgerne til Gedser bragte drømme og længsler om frihed

Rostocks danske overborgmester Claus Ruhe Madsen foran byens rådhus på Neuer Markt. Foto: Danny Gohlke/dpa

Rostocks nuværende overborgmester solgte is i Warnemünde og har ofte hørt byens borgere berette om tiden før Murens fald.

SYDFALSTER/ROSTOCK - Jeg har ofte stået på stranden i Warnemünde og kigget på færgerne mellem Rostock og Gedser - og samtidig hørt ældre borgere fortælle, hvordan de før Murens fald stod og kiggede på færgerne, som også dengang sejlede mod Danmark. Og at de ønskede, at de kunne været sejlet med.

Sådan fortæller Claus Ruhe Madsen, 47-årig dansker og overborgmester i Rostock - den eneste større tyske by med en udlænding som øverste borgmester.

Selv var han første gang i det tidligere Østtyskland i 1986. Det var på en skoletur med klassen til Berlin - og han mindes Brandenburger Tor, som den gang var hermetisk lukket og omgivet af beton, pigtråd og skilte.

Tre år senere gik Claus Ruhe Madsen på gymnasiet i Struer - og han husker, hvordan klassens tysklærer, der selv var tysker af oprindelse, en dag i november 1989 stod med stærke følelser og berettede om Murens fald aftenen før.

- Det gjorde et stort indtryk - jeg husker dette meget tydeligt. Og det at vores lærer selv oprindeligt kom fra Tyskland, gjorde det hele meget nærværende. Pludselig var han væk i nogle dage og kom tilbage til klassen med stykker af den faldne mur, som han selv havde været nede og hente, fortæller Claus Ruhe Madsen.

Selv vendte han tilbage til Tyskland i 1992. Planerne om en tid i Livgarden var blevet udskiftet med drømmen om at komme til udlandet. I første omgang til byen Essen - og for 21 år siden foreslog en kammerat, at han skulle prøve at tage til Rostock. Der kunne måske være muligheder for en ung driftig erhvervsmand fra Danmark.

Det var der. I dag er Claus Rube Madsen indehaver af fire møbelforretninger i byen, nogle indretnings- og dekorationsbutikker samt en isbod på stranden i Warnemünde - og det er her, at han gennem årene har langet is over disken, kigget på færgerne og hørt de ældre borgere fortælle om deres drømme og længsler om frihed før Murens fald og genforeningen året efter.

- Selv er jeg en ivrig cyklist og har flere ganget deltaget i løb i Berlin, hvor ruten er gået via Brandenburger Tor. Det er noget helt særligt i dag at kunne bevæge sig frit, når man tænker på, hvordan byen var opdelt under mit første besøg i byen i 1986, fortæller Claus Ruhe Madsen.

Kan dufte Falster

Trods sine efterhånden mange år i Tyskland så kigger han ofte mod Danmark.

- Når jeg står på stranden i Warnemunde, kan jeg ikke se Falster. Men jeg kan dufte Falster. Og jeg var inspireret af blandt andet Nykøbing, da jeg i min valgkamp til overborgmester fortalte om, hvordan man kan indrette byrummet, blandt andet med muligheden for at sidde ned og nyde byens liv. Byudvikling, blandt andet med udvikling af flere cykelstier, økologi, nye digitale tiltag og erhvervsfremme, er noget af det, jeg har fokus på som overborgmester, fortæller Claus Ruhe Madsen.

Som overborgmester i Rostock står han nu i spidsen for en by med over 200.000 indbyggere, 2.500 ansatte i kommunen, et årligt budget på 700 millioner euro og en 800 gammel historie.

- Byen er jo grundlagt som hansestad, som et oprindeligt værn vendt imod danskerne. Og nu sidder der så en dansker i overborgmesterstolen. Det er jo pudsigt at tænke på, lyder det med et lille smil fra manden i stolen og med udsigt over byens torv, Neuer Markt. Han har intet parti i ryggen. De store partier bød sig ellers til og ville gerne have ham som kandidat, men efter at have sonderet det politiske landskab før kommunalvalget i forsommeren så valgte Claus Ruhe Madsen at køre sin egen kampagne. Det skete i lange stræk på en ladcykel rundt i bybilledet og i tæt kontakt med borgerne. Og efter valget kunne han indtage rådhusets fornemmeste kontor.

Annonce

Store muligheder

Den nye overborgmester ser store muligheder for den nordtyske storby i fremtiden.

- Der sker store fremskridt. Da jeg kom til byen, var ledigheden 20 procent, i dag er den nede på seks procent. Infrastrukturen er blevet godt udbygget de seneste årtier. Der bygges stort på vores værfter. Den tyske marine samles nu i Rostock. Havnen uddybes. Universitetet fejrer 600 år, og vi har planer om at bygge et nyt stort kulturhus, lyder det fra overborgmesteren.

Tiden fra før Murens fald er ved at være udvisket. Få steder, som det store Hotel Neptun ved bredden i Warnemünde og på byens søfartsmuseum, kan man stadig få en fornemmelse af tiden fra den gang.

Selve 30-året for Murens fald markeres ikke officielt i Rostock.

- Der er muligvis nogle lidt mindre lokale tiltag, men ellers så markeres den historiske begivenhed hvert år på skift i de større tyske byer med en fælles udstilling, så man med årene kommer rundt i hele Tyskland med en markering af de historiske dage for 30 år siden, lyder det fra overborgmesteren i den tyske storby syd for Gedser.

Annonce
Folketidende bag tremmer

Fængsel udstyrer Danmarks farligste fanger med knive

Annonce
Annonce
Folketidende bag tremmer

Hvorfor måtte min datter ikke spise med?

Folketidende bag tremmer

Fængsels-restaurant slog dørene op: Kom med til ekstraordinær aften

Folketidende bag tremmer

Fængsel udstyrer Danmarks farligste fanger med knive

112

Talte grimt om betjent på fremmedsprog, men det blev dyrt!

Lolland

Kvinde døde i farligt kryds: - Vi kan håbe på, at det kan undgås

Guldborgsund

Mindes Belli: Parkerede camperen på fortovet

Peter Belli er død

Jette fra Nakskov husker Belli: Pludselig kom han og hjalp mig med barnevognen

Sport

Ikke mere benzin i tanken - NFH må nøjes med fjerdeplads

Kun for forrykte festival

Fred, kærlighed og fadøl: Se alle de forrykte billeder

Vejret på LF

Sol og varme i dagevis - men der er også lidt regn på vej

112

Fandt både kokain og økse: Narkopåvirket billist stoppet

Guldborgsund

Lokal musiker åbner festival: - Det er en stor ære

Revy

Hård konkurrence: Hvem vinder Årets Revy?

Kun For Forrykte Festival

- Vi dedikerer årets festival til Peter Belli

Guldborgsund

Se video: - Vi har i dag mistet rockulven

Revy

Se video: Tilskuere jublede over forpremiere

Annonce
Guldborgsund

Foreninger: Festival er god reklame for byen

112

Efterlod bil i flammer ved skole: Men hvem var føreren?

Indland

Peter Belli er død

Indland

Borgere på 65 år og over vil blive tilbudt covid-19-vaccination

112

Advarsel om fodgængere på motorvejen ophævet igen

lolland

Ny forening for seniorer

Ugeavisen Guldborgsund

Sæt krydser i kalenderen allerede nu

112

Kørte 120 i timen i 60 km-zone

Revy

Revydirektør efter vellykket premiere: - For helvede hvor jeg elsker dig

Revy

Jubler over revynumre: - Det er mere originalt tænkt

Station Lolland

Ny station rejser sig: Se de fascinerende billeder

Revy

Timer i kø kunne ikke stoppe Keld og Hilda: - Det blev jo årets revy

Lolland

Sveller, skinner og skærver lægger fundament til Lollands nye steppe

Lokal nyt

Hvor varmt vil du have det? Så varmt er det lokale badevand

Erhverv

Næstved-firma gav certifikater til syriske handelsskibe

Lolland

Lokal direktør er ny i Kraks Blå Bog

Beskyt din hund i varmen

Fem råd fra den lokale dyrlæge: - Bilen er en rigtig dræber

Udland

Trump meldes tiltalt for ulovlig opbevaring af hemmelige dokumenter

Guldborgsund

Festival-leder: Lørdag er den mest populære dag

Tørke

Lokale vandværker endnu ikke udfordret af tørken

Annonce
Annonce
112

Kokain i kabinen kostede

Ugeavisen Guldborgsund

Badminton og glade dage

Vejret

Tåge fra morgenstunden: Pas på i trafikken

Lolland

Ny hurtig minifærge er den første af sin art

Ugeavisen Lolland

Nu kommer veteranbilerne

Guldborgsund

Bilist alvorligt kvæstet i ulykke på Lolland

Tørke og brandfare

- Er man det mindste i tvivl skal man lade være

Lokal nyt

Fødevareminister vil undersøge nødvendigheden af æg på køl

Guldborgsund

Borgmester: - Det skuffer mig

112

Natlig brand i skraldespand tæt ved skole

Revy

Venter i spænding på revy-brag: Se video fra den røde løber

112

Dømt for indsmugling af 14.000 piller

Guldborgsund

- Lige nu er vi i problemknuserfasen

Revy

Millionerne vælter ind: 25.000 gæster forgylder Falster