Annonce
Erhverv

Høj faglighed og socialt ansvar på menuen

De mange forretningsben hos GuldBoSund giver en god synergieffekt, hvilket også kommer beboerne til gavn. For eksempel er der ofte musikarrangementer i det store loungeområde og særlige arrangementer i restauranten, hvor beboerne kan invitere deres pårørende med. Her er det direktør Dorte Olsen-Kludt og vicedirektør Søren Larsen. Foto: Anders Knudsen

GuldBoSund er blandt de seks nominerede lokale virksomheder til Lolland-Falsters Erhvervspris 2021

Der er lang venteliste for at komme til at bo på GuldBoSund Friplejehjem og Rehabilitering i Sundby. Og det er bestemt ingen tilfældighed. Mange efterspørger specifikt GuldBoSund på grund af høj faglighed, et højt aktivitetsniveau og de moderne faciliteter.

GuldBoSund er i dag en familieejet, veldrevet multifunktionel virksomhed, der ikke kun rummer friplejehjem, men også rehabiliteringscenter, moderne indendørs og udendørs fitnesscenter, restaurant, og kursus- og konferencefaciliteter.

Efter en omfattende ombygning åbnede GuldBoSund i april 2017 som friplejehjem i den gamle SiD-kursus-bygning ned mod Guldborgsund. Visionen er, at her skal man være længst muligt i hinandens liv, og med det frie valg kan beboeren tilkøbe sig til ekstra serviceydelser som for eksempel ekstra ugentlige bade eller ekstra træning med ergo- og fysioterapeuter.

I køkkenet gør de meget ud af at lave god og varieret mad til beboerne. Beboerne kan invitere deres pårørende til at spise med, og hver weekend er der mange ekstra kuverter. Her er køkkenchef Torsten Rohrbeck ved at gøre dagens ret klar, som består af stegte okseboller med svampe a la creme, pestobagte tomater og braserede kartofler. Foto: Anders Knudsen

Vigtige synergier

Siden er de andre ben kommet på forretningen, og hver del er med til at gøre GuldBoSund til et attraktivt sted at bo.

- Der er en synergieffekt i det hele, så når vi i forvejen har vores dygtige kokke i huset og det store produktionskøkken, så betyder det mindre, om der skal laves mad til 50 beboere og deres eventuelle pårørende, der har bestilt dagens menu til levering i plejeboligen og til et større selskab samtidig, siger adm. direktør Dorte Olsen-Kludt.

- Hele sensommeren og efteråret har vi haft fuldt booket i restauranten stort set hver weekend med barnedåb, bryllupper, fødselsdage og forsinkede konfirmationer. Vi laver også beboerarrangementer som for eksempel mortensaften og julefrokost, hvor beboere kan invitere deres pårørende ned i restauranten, tilføjer vicedirektør Søren Larsen.

GuldBoSund arrangerer på samme måde musikarrangementer i det store lobbyområde.

Lolland-Falsters Erhvervspris 2021 - uddelt siden 1983 undtagen i 2020 grundet Covid-19 - er i år et samarbejde mellem Business Lolland-Falster, Nordea, Revisionsselskabet Aage Maagensen og Folketidende Gruppen.
Det er 38. gang, at prisen uddeles, og prisen gives som en anerkendelse til lokale virksomheder, der har ydet noget særligt til gavn for landsdelen.
Forud for prisuddelingen vil de seks nominerede kandidatvirksomheder blive præsenteret i samarbejde med Folketidende.
Femte nominerede virksomhed er GuldBoSund. Tidligere har vi præsenteret Bo-Hus A/S, Nordic Sugar, DLF Beet Seed (det tidligere MariboHilleshög) og Karl Mertz A/S.
Alle har haft mulighed for at indstille kandidater. Derefter har udvælgelseskomitéen fundet finalefeltet, som præsenteres her på erhvervssiderne. Præsentationen sker i vilkårlig rækkefølge.
Efterfølgende vælger dommerkomitéen den endelige vinder, som fejres ved prisuddelingsfesten på Nykøbing F. Teater 28. oktober.

Annonce

Udfordrer sig selv

De mange forretningsben gør også GuldBoSund til en attraktiv arbejdsplads for de 68 medarbejdere.

- Det handler om at tilbyde vores medarbejdere nogle spændende og faglige udfordringer. Vores kokke og kost- og ernæringsassistent har muligheden for at blive udfordret, når de, ud over at skulle lave den daglige mad til beboerne, også skal eksperimentere med "pincetmad" i ny og næ til selskaber. Det samme gælder for vores plejepersonale, ergo- og fysioterapeuter og sygeplejersker, som får mulighed for at prøve sig selv af i andre sammenhænge med nogle andre funktionsnedsættelser og sundhedsfaglige problemstillinger hos vores gæster i rehabiliteringen, hvor mennesker i alle aldre kommer, forklarer Dorte Olsen-Kludt.

Annonce

Tager socialt ansvar

Samtidig er det også vigtigt for GuldBoSund at tage socialt ansvar.

- Vi tilbyder, i samarbejde med Jobcentret, relevante kandidater at komme i virksomhedspraktik, og flere forløb har resulteret i en fastansættelse på ordinære vilkår. Vi tilbyder også afklaringsforløb for mennesker, som måske står over for at få tilkendt et fleksjob. Lige nu har vi ansat seks mennesker i fleksjob. Det gør en forskel at medvirke til at flytte en person, der måske har gået sygemeldt i to år, til lige pludselig at kunne udfylde en stilling på 12 timer om ugen, siger Søren Larsen.

Dorte Olsen-Kludt supplerer:

- Vi opfinder ikke funktioner til fleksjobberne, som ikke er der i forvejen. Det er et stykke arbejde, der skal udføres under alle omstændigheder. Det betyder, at arbejdet er meningsfuldt.

GuldBoSund benytter heller ikke vikarer, men kun timelønnede medarbejdere, som er en del af staben.

- På den måde oplever vores beboere ikke det her skift med, at der kommer vikarer ind udefra, som ikke kender beboerne og deres døgnrytme. Det giver tryghed, forklarer Dorte Olsen-Kludt.

På GuldBoSund er der plads til 50 visiterede borgere. De fleste kommer fra Guldborgsund, men der er også beboere fra andre dele af landet.

Annonce
Lolland-Falster

P-SELSKABET ADVARER: HUSK DET NU

Annonce
Annonce
Lolland-Falster

P-SELSKABET ADVARER: HUSK DET NU

Lokal nyt

SLIDT MEDALJETAGER: - JEG HAR VÆRET SÅ SYG

Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Lokal nyt

LOKAL HELTS MEDALJEBEDRIFT

Lolland

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Guldborgsund

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Indland

BRO LUKKER FLERE GANGE FOR TRAFIK

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

Sport

OPFORDRING FRA NFH-TRÆNER: - KOM OG HJÆLP OS

Lolland-Falster

KIG OP: I AFTEN KL. 20.49 SKER DET

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Annonce
Sport

INGEN LØN: - DET ER EN MÆRKELIG SITUATION

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Politik

MINKSAGEN: ANNULLERER ADVARSEL TIL DEPARTEMENTSCHEF

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

lolland

Sukkereventyret på Lolland og Falster

Ugeavisen Guldborgsund

NY KOSMETISK BEHANDLER I BYEN

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

112

VOLDSOMT SAMMENSTØD: TORPEDEREDE SKILTEVOGN

112

TOG TAXA FRA RØDBY: 14 MÆND DØMT I KÆMPE KOKAIN-SAG

Indland

SÅ MANGE VIL HAVE NY VARMECHECK

Guldborgsund

SKOLEN I KOVENDING: VIL SE PÅ SAGEN IGEN

Politik

GØR FÆRGERNE BILLIGERE: FORMAND KLAR TIL FORHANDLING

Politik

DET VED VI OM FINANSLOVS-FORSLAG

Indland

VÆR OPMÆRKSOM: KAN GIVE ALVORLIG FORGIFTNING!

Sport

NYT BOKSEBRAG PÅ DØLLE: KÆMPER OM TITLEN

Annonce
Annonce
112

HASH I FLÆSKESTEG: SÅ MEGET NARKO FANDT TOLDERNE

Ugeavisen Guldborgsund

Før der skal stemmes er der rundvisning i arenaen

112

BLEV STOPPET MED DESIGNERMØBLER: NU ER DE LØSLADT IGEN

Indland

VARSLER STRAMT FINANSLOVSFORSLAG FRA REGERINGEN

lolland

PETRI SPILLER PÅSKEN IND

112

REJSTE ULOVLIGT IND: NU SKAL HAN FOR RETTEN

Lolland

ENDNU EN TOPCHEF FIK ET GYLDENT HÅNDTRYK

Lolland

- DER KAN IKKE VÆRE PLADS TIL TO KØBMÆND HERUDE

Lolland

HER SKAL LØVERNE BO: BYGGER KÆMPE LØVEANLÆG

112

BRANDFOLK DRØNEDE TIL KYSTEN: KÆMPE TRANSFORMATORSKAB BRÆNDTE

Sport

FODBOLDKARRIEREN ER FORBI FOR TYSK FODBOLDSTJERNE

Sport

NFH PRYGLER KØBENHAVN I MÅLFEST

Lolland

TALLENE AFSLØRER: DET KAN DU FÅ FOR DE FYREDE CHEFERS FRATRÆDELSER

Indland

BAKKER OP OM SKROTTET VURDERING: SKABER UNØDIGT PRES