Annonce
Erhverv

Lokale virksomheder roses af 3F

Faglig sekretær Finn Jensen, Byg/anlæg/grønt, (til venstre) og 3F-formand Niels Henriksen i 3F Guldborgsund roser de lokale bygge- og håndværksmestre for i vid udstrækning at have orden i sagerne. Foto: Anders Knudsen

3F: Byggeriet på Lolland-Falster er meget mere end Femern-forbindelsen og Storstrømsbroen.

Byggeaktiviteten på Lolland-Falster er høj.

Det glæder man sig over i 3F Guldborgsund, hvor det i høj grad betyder, at de 3F-medlemmer, der er kvalificeret, også er i arbejde.

- Og der går kun få dage med ledighed, for de, der af en eller anden årsag bliver ledige, lyder det fra Niels Henriksen, formand i 3F Guldborgsund.

Han peger på byggeprojekter som Femern Bælt-forbindelsen og Storstrømsbroen som to store statslige byggeprojekter, der har stor betydning for landsdelen.

- Men byggeriet på Lolland-Falster er også meget andet end de to store projekter, siger formanden og nævner blandt andet sygehusbyggeriet i Nykøbing.

- Derudover er der også en omfattende renovering af boligmassen i gang på Lolland-Falster. Man skal huske på de 30 milliarder kroner, der er afsat fra Landsbyggefonden til grønne renoveringer i den almene sektor, lyder det fra Niels Henriksen.

Eneste malurt i bægeret er den udenlandske uorganiserede arbejdskraft, som den massive byggeaktivitet tiltrækker.

- Vi får opkald med tip, hvor det kan være relevant at følge op på udenlandsk arbejdskraft, men vi skal også afveje indsatsen i forhold til at kunne varetage vores egne betalende medlemmer, lyder det fra Niels Henriksen.

Faglig sekretær Finn Jensen, Byg/anlæg/grønt, er en af de 3F-medarbejdere, der modtager mange opkald.

- Sager om udenlandske arbejdere er ofte meget tunge at håndtere fagretsligt, men vi sørger for at orientere relevante myndigheder som Skat og Arbejdstilsynet i sager, hvor det giver mening, fortæller Finn Jensen og tilføjer:

- Man skal huske, at der ofte er tale om folk, der ikke forstår det danske sprog, kultur eller arbejdsmarkedets sammensætning. De kender ganske enkelt ikke til den danske model, tilføjer han.

Finn Jensen har i høj grad håndteret sager på især Storstrømsbroen.

- Der er det massivt med udenlandsk arbejdskraft, hvor vi, med de sager, der har været, kan konstatere, at de gode arbejdsmiljømæssige og overenskomstmæssige forhold, fagbevægelsen sammen med arbejdsgiverforeningen har brugt årtier på at oparbejde, har været skudt til hjørne, lyder det fra Finn Jensen, der dog nu i relation til byggeriet på Storstrømsbroen fokuserer på 3F Guldborgsunds medlemmer ansat på byggeriet.

- Det er nu vores hovedforbund, der opererer på byggeriet i forhold til de udenlandske medarbejdere på projektet, fortæller Finn Jensen, der dog også giver udtryk for, at bygherren Femern A/S på Femern Bælt-projektet bør fokusere på at føre tilsyn med entreprenørkonsortierne på projektet, så historierne fra Storstrømsbroen ikke gentager sig.

Han peger dog med tilfredshed på, at bygherren Vejdirektoratet aktuelt har opgraderet deres egen kontrol med entreprenøren SBJV.

- Det samme har Region Sjælland med regionsrådsformand Heino Knudsen gjort i forbindelse med byggeriet på Nykøbing F. Sygehus, tilføjer Niels Henriksen.

Niels Henriksen og Finn Jensen peger i øvrigt på, at 3F Guldborgsund har et godt og konstruktivt samarbejde med de lokale håndværksmestre og entreprenører.

- Der er tale om gode lokale virksomheder i vid udstrækning med orden i sagerne. De er også vokset op med den danske model, slår Finn Jensen fast, mens Niels Henriksen tilføjer:

- Der er i hvert fald ikke tale om, at man bliver fyret for at henvende sig til fagforeningen, slår han fast med henvisning til en af sagerne fra Storstrømsbroen.

Finn Jensen roser også de lokale virksomheder for at tage lærlinge.

- De er gode til at tage lærlinge, og det er glædeligt, for der er meget brug for dem, konstaterer Finn Jensen, der også er med i de lokale uddannelsesudvalg for struktører.

- Flere virksomheder, der ikke tidligere har haft lærlinge, viser interesse nu. Virksomhederne skal godkendes til at tage lærlinge, og vi ser flere virksomheder, der ønsker at blive godkendt, lyder det fra Finn Jensen, der tilføjer:

- Hvis man er ung i dag og tager en erhvervsuddannelse, så er man sikret arbejde i mange år frem i tiden. Man skal også huske på, at det i dag ikke på samme måde er opslidende at være håndværker, som tilfældet var for 20 år siden. Samtidig vil man i løbet af sit arbejdsliv kunne udvikle sig til at varetage andre roller, som eksempelvis mentor og byggeleder. Der er også masser af muligheder for at læse videre, understreger Finn Jensen.

De lokale virksomheder er gode til at tage lærlinge, vurderer faglig sekretær, Finn Jensen. Foto: Anders Knudsen
  • Faglig sekretær Finn Jensen, Byg/anlæg/grønt, (til venstre) og 3F-formand Niels Henriksen i 3F Guldborgsund roser de lokale bygge- og håndværksmestre for i vid udstrækning at have orden i sagerne. Foto: Anders Knudsen
  • De lokale virksomheder er gode til at tage lærlinge, vurderer faglig sekretær, Finn Jensen. Foto: Anders Knudsen
Annonce
Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Annonce
Annonce
Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Lokal nyt

Direktør løfter sløret for zoo-fremtid

Guldborgsund

Kanyler, bilbatteri og byggeaffald lå gemt ved lokal strand

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Lolland

Nu har folket talt: Et af Danmarks bedste bagerier ligger på Lolland

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Annonce
112

Kvinde stoppet med amfetamin og joints i bilen

Erhverv

Business Lolland-Falster stifter investeringsselskab

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Vejret

- Vi forventer, at det tager til

Nykøbing

Lækkersulten tyv: 40 minutter senere bankede de på hans dør

Nakskov

Kan det ikke sælges, ender det med den dyreste løsning

Indland

Dyrenes Beskyttelse: Derfor skal du droppe foderbrættet

Samfund

Efter trist rekordår: - Der er et enormt behov

Indland

Medie: Tusindkronesedlen kan blive fortid i Danmark

Guldborgsund

Fire turistaftaler er i hus og han er i dialog med flere

Lolland

Enlig mor til fem: Håber inderligt at jeg får hjælp igen i år

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Guldborgsund

Biografkæde vil lokke flere i biografen med ny ordning

Guldborgsund

Lones ulykkelige gåtur: Ben i gips, knæskal flækket og hælen knust

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

112

Standset ved færgen: Ulovlige piller og forfalsket pas

Lolland

Hundeejer blev vred på politiet: "Schweinhunde!"

Annonce
Annonce
112

Ung mand fra Lolland sigtet: Kørte 70 gange med toget uden billet

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Vejret

Brr... Frost hele dagen: Så koldt vil det føles

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag

Guldborgsund

Fødende kvinder kan blive flyttet fra Nykøbing

112

345 taget i fartkontroller

Guldborgsund

- Det er min: Tyv afsløret mens han talte med politiet

Lokal nyt

Giv din støtte: Lokal bager kan vinde stor pris

Samfund

Stort millionbeløb på vej: Har betydning for Lolland-Falster

Guldborgsund

- Det er et stort boost: Million til Madens Folkemøde

Guldborgsund

Tager drastisk beslutning efter strid med gigant: - Vred, harm og bitter

112

Tog våben med på værtshus

Udland

Våbenhvilen i Gaza er forlænget med to dage