Annonce
Guldborgsund

23-ÅRIG SCORER MILLIONER PÅ GENIAL IDE

Hasan El Youssef er født og opvokset i Nykøbing og læser nu økonomi i København. Under coronapandemien for to år siden stiftede han virksomheden TopTutors, som han ejer med en ven. En 100 procent onlinebaseret lektiehjælpsportal, hvor elever matches med den rette tutor. Foto: Maria Glasius Lange
En lokal iværksætter har modtaget en millioninvestering til sin virksomhed, der tilbyder lektiehjælp online. Det giver mulighed for at søge mod udlandet.

NYKØBING: Virksomheden TopTutors, der tilbyder online lektiehjælp til børn og unge over hele landet, oplever lige nu en meget stor vækst. I januar 2023 leverede den 85 procent flere lektioner end i januar 2022, og nu har investorer fra DanBan Co-Investment Fond lagt 2,5 millioner kroner i virksomheden.

Pengene fra investorerne skal vi bruge til at skalere salg og markedsføring op. For når man har fundet opskriften på at skabe værdi for både tutorer og elever, så handler det om at udbrede den.

Hasan El Youssef, partner i og skaber af TopTutors

Det forklarer Hasan El Youssef på 23 år, der er født og opvokset i Nykøbing og én af de to ejere af virksomheden, der er den første i Danmark til at tilbyde lektiehjælp udelukkende ved hjælp af en computerskærm.

Han studerer til daglig økonomi på Københavns Universitet og ser frem til at kunne udbrede det koncept, som er blevet taget godt imod af landets skoleelever.

Annonce

- Pengene fra investorerne skal vi bruge til at skalere salg og markedsføring op. For når man har fundet opskriften på at skabe værdi for både tutorer og elever, så handler det om at udbrede den, siger han og tilføjer, at han har hyret sin første fastansatte medarbejder, der står for at ringe til og tale med eksisterende kunder - og deres forældre.

Privat lektiehjælp

  • Der er store geografiske forskelle på omfanget af privat lektiehjælp. Udbredelsen er størst i Region Hovedstaden (12,3 procent) og mindst i Region Nordjylland (3,6 procent).
  • Omfanget af privat lektiehjælp er nogenlunde lige så stort blandt elever i folkeskolen som blandt elever på privat- og friskoler. Det viser, at efterspørgslen på privat lektiehjælp ikke er drevet af manglende kvalitet i folkeskolen.
  • Der er mange forskellige grunde til, at forældre vælger at betale for privat lektiehjælp til deres børn. De fleste forældre, som har betalt for privat lektiehjælp, har gjort det, for at deres barn skal blive bedre til et eller flere fag eller få bedre trivsel. Mange har også gjort det, fordi deres barn ikke får nok hjælp i skolen eller har svært ved at følge med i skolen.
  • Derudover er der en tendens til, at det primært er de fagligt svagere elever, som har fået privat lektiehjælp, og at privat lektiehjælp er mere udbredt blandt forældre, der synes, det er vigtigt, at deres barn får en universitetsuddannelse.
Cevea

Derudover skal platformen, hvorfra man underviser, videreudvikles, så den imponerer de unge og giver dem lyst til at lære. Blandt andet arbejder man med det, de unge vil kalde "streaks", hvor man konkurrerer om at få flest små diplomer, ligesom hjemmesiden rummer en læringsplan over de emner, eleverne skal igennem.

Vil til udlandet i år

Onlinelektionerne hos TopTutors voksede med 33 procent hver måned i det forgangne skoleår. Og Hasan El Youssef oplever, at eleverne for alvor har fået øjnene op for, at de faktisk kan få hjælp til deres lektier, hvis deres forældre kommer til kort, eller de ikke når at blive færdige i skoletiden.

Vores plan er at lancere en afdeling i udlandet i tredje kvartal i år.

Hasan El Youssef, partner i og skaber af TopTutors
Virksomheden TopTutors har siden begyndelsen for to år siden beskæftiget 300 tutorer, der tilsammen har hjulpet 450 familier og haft 9.500 lektioner. Foto: Maria Glasius Lange

En analyse fra tænketanken Cevea viser, at 77 procent køber lektiehjælp for at blive bedre til et fag, imens 64 procent køber det, så deres børn trives bedre i skolen. 52 procent af dem, der har købt lektiehjælp i Danmark, får hjælp til matematik.

Virksomheden TopTutors har siden begyndelsen for to år siden beskæftiget 300 tutorer, der tilsammen har hjulpet 450 familier og haft 9.500 lektioner.

- Vores plan er at lancere en afdeling i udlandet i tredje kvartal i år, forklarer Hasan El Youssef, der sammen med vennen Elmar brugte fire måneder på at skaffe investorerne.

Annonce

Rugbrødsarbejde

Virksomheden har nemlig flere investorer med ombord, herunder Mikkel Svensson, som også er fra Nykøbing. Mikkel er blot 24 år og arbejder i en kapitalfond, imens han studerer på Copenhagen Business School.

- Jeg har investeret i TopTutors, da jeg ser et stort potentiale i online lektiehjælp, og fordi jeg har tillid til det team, som står bag virksomheden, forklarer han.

Fem gode råd, hvis man skal sælge sin virksomhedsidé til investor:

  • Vær velforberedt og overvej på forhånd, hvilke spørgsmål du kan blive stillet. 
  • Send forinden din salgstale til gode venner og bekendte, som du stoler på, og lad dem komme med konstruktiv kritik. 
  • Hav styr på dine tal og fakta. 
  • Forstå situationen fra investorernes side. Hvordan er det her en god investering for dem?  
TopTutors

For de to virksomhedsejere var det et enormt rugbrødsarbejde, der skaffede dem aftaler med investorer. På det sociale medie LinkedIn kontaktede de flere og inviterede sig selv på kaffeaftaler, hvor de fortalte om deres arbejde. Da de skulle møde investorerne i DanBan Co-investment Fond, var der 50 personer til stede i lokalet, imens 250 fulgte med via video.

Og på mellem fem og 10 minutter handlede det så om at sælge sin idé.

- Det var lidt vildt. Men vi blev rost for at have styr på vores tal og for at have et godt budget. Så jeg kan anbefale at kende sine fakta, hvis man skal prøve noget lignende.

Hasan El Youssef forventer at skulle igennem samme proces igen om to år, når virksomheden er lanceret i udlandet. Indtil da har de stadig brug for flere tutorer i Danmark og særligt også på Falster.

Annonce
112

- ÅBN DØREN ELLERS BLIVER DER BLOD-BADSSUPPE

Annonce
Annonce
Guldborgsund

SUSSI: VI FYRER DEN AF PÅ DØLLE

Lolland

TYSK PAR ÅBNER VANDCENTER

Guldborgsund

SUSSI EFTER LEO: FRI FOR AT BEKYMRE MIG

112

- ÅBN DØREN ELLERS BLIVER DER BLOD-BADSSUPPE

112

- JEG GEMTE MIN SØSTER I EN MÅNED ELLER MERE

Guldborgsund

- DET ER EN AF DE STØRSTE DAGE I MIT LIV

Guldborgsund

LANG NÆSE TIL DØLLE: FÅR NEJ TIL STORT ØNSKE

112

DØMT MORDER OVERFALDET I FÆNGSLET

Sport

EUROPÆISK FINAL 4-SPÆNDING UDLØST: NFH'S MODSTANDER AFSLØRET …

Erhverv

PENGETANKEN BUGNER I LOLLANDS BANK

112

SÅ POSE MED PULVER: SÅ KOM POLITIET PÅ BANEN

Guldborgsund

STRID I FERIEBY: - VI HÅBER STADIG, AT FORNUFTEN SEJRER

112

VANVITTIG MAND MED MOTORSAV: TRUEDE MED BLODBAD

Guldborgsund

UNIKT FUND: VAR VED AT RYGE TIL GENBRUG

112

GRUSOMME ANKLAGER MOD LOKAL MAND

Annonce
112

GENEREDE BOLIGKVARTER: SÅ RYKKEDE POLITIET UD

112

FRUSTRERET FRISØR: - DET ER SKRÆMMENDE

112

SIRENE PÅ TELEFONEN: DET SKAL DU GØRE

Guldborgsund

DANS I REGNEN OG VÅGN OM NATTEN: DØLLE-MUSIK OFFENTLIGGJORT

112

HUN BLEV OPDAGET: FORSØGTE AT SNYDE I SCAN SELV

Ugeavisen Lolland

BURGER&BAR PÅ VIN&BRØD

Ugeavisen Guldborgsund

Final 4 venter i weekenden

112

UERSTATTELIG BOG STJÅLET UNDER INDBRUD: - DET ER JO SINDSSYGT!

112

BRAND I VÆRKSTED UDVIKLEDE KRAFTIG RØG

Guldborgsund

NU SKER DET ENDELIG

112

ANHOLDT PÅ LOLLAND: VÆRDIER FOR 11 MILLIONER BESLAGLAGT I KÆMPE HASHSAG

Erhverv

- DER VIL KOMME FLERE BRUGSLUKNINGER I ÅR

Lokal nyt

NY PLAN: VIL GENANVENDE 80 PROCENT PLASTAFFALD INDEN 2030

Indland

FORUDSER TRIST NYT OM SUNDHEDSSEKTOREN

Erhverv

DEN STIGER FOR FJERDE MÅNED I TRÆK

112

KOKAIN-KONTROL: SÅ MEGET GEMTE HAN

112

BRAND I LADE: - VI FORVENTER AT VI SKAL DERUD IGEN

Lokal nyt

- MED AFTALEN TAGER VI SAMTIDIG MEDANSVAR

112

BRUGTE ET TON KATTEGRUS: OLIEUDSLIP SKYLDTES INDBRUD

112

GJORDE GÅGADE TIL RACERBANE

Annonce
Annonce
112

FIK STJÅLET 700 SPECIALØL: - DET VIL VÆRE DIREKTE IDIOTISK

Ugeavisen Guldborgsund

Traverne kommer ud af stalden

112

SKØD TO GANGE MED PISTOL: NU ER HAN VARETÆGTSFÆNGSLET

112

TILTALE ER KLAR I FIELD'S-SAG: DET ER HAN ANKLAGET FOR

Ugeavisen Lolland

GRØNT IVÆRKSÆTTERI I APRIL

112

PANINO-SAGEN: POLITIET RANSAGER FLERE ADRESSER

112

SIGTES FOR DRABSFORSØG: MAND ANHOLDT FOR SKYDERI MOD RESTAURANT

Lolland

GENVEJ TIL MILLIONEN? DISSE TAL TRÆKKES OFTEST

112

KENDT AF POLITIET: NU SKAL HAN I RETTEN

112

FOTOVOGNENS WEEKEND: 159 BLITZET FOR AT KØRE FOR STÆRKT

Lokal nyt

MYSTISK OBJEKT ER NU BJÆRGET

112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

112

FOLKETIDENDE AFSLØRER NYHED: - JEG FÅR ET CHOK

Indland

RÅD: HVER ANDEN SKOLE HAR INGEN PLAN HVIS ELEVER KRÆNKES