Annonce
Guldborgsund

- DET ER JO I BUND OG GRUND EN DAMEKNALLERT

Fra venstre er det Mark Danielsen alias Road Captain, Rune Rasmussen alias Vicepresident, Anders Hansen alias President og Jonas Richard Jensen alias Smeden, som her viser den hjemmelavede bar hos Puch Vikings frem. Foto: Kim Møller Pedersen
Puch Vikings Lowlands fra Sakskøbing er fulgt med tidens knallerttrend med flere og flere nye fællesskaber over det ganske land fulde af tohjulet kærlighed, mælkekasser og rævehaler.

SAKSKØBING: En klar trend over det ganske land har også ramt Lolland-Falster. Flere og flere knallertklubber er således dukket op i de senere år, og tendensen er klar.

I 2020 var der oplistet og indtegnet omkring 40 knallertklubber på det virtuelle kort i facebookgruppen "Knallert klubber i DK" med over 4.000 medlemmer.

I dag er tallet steget til 267 knallertklubber og herunder også Puch Vikings Lowlands med base nær havnen i Sakskøbing.

Annonce

Det er bare sjovere at køre tur på en Puch Maxi sammen med andre i stedet for på en motorcykel.

President Anders "Maleren" Hansen

- Det føles, som om du får lidt mere luft i ansigtet og ser lidt mere, når du er på knallert. Det er bare sjovere at køre tur på en Puch Maxi sammen med andre i stedet for på en motorcykel. Jeg tror ikke, at jeg kørte mere end 100 kilometer sidste år på min motorcykel, lyder det fra President i Puch Vikings Lowlands alias 40-årige Anders "Maleren" Hansen.

Billard, bar og brændeovn

Det var en løs snak med vennen 34-årige Rune Rasmussen om at finde en ny hobby, der tilbage i 2020 ledte tankerne hen på en knallertklub bundet op på Puch.

Siden er klubben vokset fra et værkstedslignende skur i Majbølle til et hønseskur i Kalø og altså nu til en base i et tidligere autoværksted i Sakskøbing.

Billardbord, bar og brændeovn har for længst indfundet sig, og ellers går tiden i klubben med at arrangere masser af ture.

- I år skal vi til Langeland for første gang og besøge en venskabsklub, der hedder Wild Bears. Det kan også være, vi skal en tur til Løkken, hvis det bliver til noget med det store knallerttræf, som Ingemann ville lave, fortæller Mark "Road Captain" Danielsen med henvisning til tv-vært Peter Ingemann og dennes idé om at skabe "Verdens største knallertfest" til september.

Den store fest skal ses som en afslutning på et kommende ”knallert-program” med slutdestination i Skagen og kommer efter planen til at foregå lørdag 2. september.

Annonce

Også andet end Puch

Flere af medlemmerne ejer også knallerter af andre mærker end Puch. Der er dog ingen tvivl om, hvad den mest populære størrelse er i klubben.

Således går man ikke helt galt i byen med en Maxi med mælkekasse og eventuelt rævehale, hvis man tager på tur med Puch Vikings.

Og så er der selvfølgelig lige det med alle de positive reaktioner, som medlemmerne møder hos folk i alle aldre, når de er ude på tur. Det kan Road Captain godt give en forklaring på:

- Det er jo i bund og grund en dameknallert, så selv om vi har læderveste på og kommer kørende i en flok, så har vi altså ikke mødt nogen endnu, som følte sig truet af os. Tværtimod kommer der meget ofte nogen hen og fortæller om, hvordan de selv har kørt på en Puch Maxi engang, da de var yngre. Det er jo bare fedt at kunne mødes på den måde.

Puch Vikings Lowlands

  • Klubben startede i 2020 i et lille værkstedslignende skur i Majbølle og flyttede herefter til et hønsehus ved Kalø for nu at være nabo til LF Bådhotel i Emil Aarestrups Gade i Sakskøbing.
  • Der er mulighed for at kigge inden for hver torsdag fra klokken 17 til klokken 20, hvor der er åbent for gæster.
  • I øjeblikket er der 10 medlemmer og måske et mere på vej, hvis ellers Prospect-titlen bliver byttet ud med et fuldgyldigt medlemskab. Det sidste afhænger af, om man falder godt ind i det sociale fællesskab og tager aktivt del i klublivet med stort og småt som eksempelvis at rydde op efter sig og ikke mindst at huske lædervesten og at eje en Puch.
  • Man kan finde klubben på dens facebookside Puch Vikings Lowlands, og ligeledes er klubben også aktiv på Instagram. Og så holder klubben i øvrigt en stor åben sommerfest 5. august, hvor alle er velkomne til at kigge forbi klubhuset i Emil Aarestrups Gade.
Annonce
112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Annonce
Annonce
112

SE VIDEO: - NÅR BRANDEN GÅR OP I TAGET, GÅR DET STÆRKT

112

UTRYGGE BEBOERE: VOLDSOM RØG OG VARME

112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Lolland

- ALLE MINE BEDSTE VENNER ER FRA LOLLAND

112

FULDE BILISTER GØR GADERNE FARLIGE

Guldborgsund

NU FORBYDER GULDBORGSUND DET OGSÅ

112

BILBRAND VAR TÆT PÅ AT SPREDE SIG

Sport

SMADRER RUMÆNERE - NFH I EUROPÆISK FINAL4

112

INDSATTE AMOK: STUKKET MED SMØRKNIV

112

STØRRE FORURENING: BRANDFOLK BRUGTE ET TON KATTEGRUS

112

15 ÅR GAMMEL DRABSSAG DUKKEDE OP IGEN

Udland

KVINDE BAG SKOLESKYDERI: FLERE DØDE BØRN OG VOKSNE

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

Lolland

STRØMMEN FORSVANDT I NAKSKOV: ÅRSAG UKENDT

Indland

REGLER TJEKKES EFTER KRÆFTSAG: - DET HER ER ET VIGTIGT OMRÅDE

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Annonce
Erhverv

HAR DU OGSÅ FÅET FLERE PENGE? DANSKERNES OPSPARING VOKSER

Vejret

KOLD OG VARM LUFT I KAMP OM AT STYRE UGENS VEJR

Politik

HAN BLIVER MÅSKE KANDIDAT TIL EUROPA-PARLAMENTSVALGET

Guldborgsund

ADVARER: PLETVIS GLATTE VEJE

112

NYT REGISTER SKAL MINDSKE ANTALLET AF INDBRUD

lolland

FRANSK SOIRÉ PÅ SALON SVUPSAK

Ugeavisen Guldborgsund

GÅ EN TUR FOR SVANEVIG HOSPICE 1. APRIL

Erhverv

DYBT GODNAT? SKAL VINKE FARVEL TIL 15 MIO OM ÅRET

Erhverv

5000 KRONER I DUSØR GIVES: SKAF OS MERE ARBEJDSKRAFT

Lokal nyt

- HAR ALDRIG SET EN I 40 ÅR SOM NATURFOTOGRAF

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Lolland

KEN OG CHRISTINA KØRER GÆSTERNE TIL DERES KRO - OG HJEM IGEN

Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Erhverv

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Indland

BAKTERIER I MEDICIN: HER ER ÅRSAGEN

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

112

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Annonce
Annonce
Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

Ugeavisen Guldborgsund

TONIES BAKERY MED SMØRREBRØD OG LEGEPLADS

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Indland

FRIST FORLÆNGES: DISSE UDLÆNDINGE KAN SØGE OM OPHOLDSTILLADELSE

Ugeavisen Lolland

SÅDAN FIK RASK SIN SUCCES GENNEM 25 ÅR

Sport

EFTER TURBULENT UGE: - VI ER IKKE ROBOTTER

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT