Annonce
Guldborgsund

Klimaaktivister foran sukkerfabrikken: Det er ikke raketvidenskab, det her

Marie Hagensen, skolelærer og klimaaktivist for foreningen Stop Ny Fossil Infrastruktur lufter balloner, imens Jacob Sørensen fra foreningen Noah puster op. Foto: Anders Knudsen
Klimaaktivister ønsker at få skrinlagt den planlagte 115 kilometer lange gasledning til Falster og Lolland. Et projekt til en milliard kroner. Med de penge kan man finde en mere bæredygtig løsning, lød det under en aktion.

NYKØBING: "Kære Nordic Sugar. Gas skader klimaet og giver sukkeret en bitter smag. Brug strøm."

Beskeden er skrevet på et stort stykke hvidt pap og foldet ind i jerngitteret ved personaleindgangen hos Nordic Sugar. En lille hilsen til morgenholdet fra tre klimaaktivister, der mandag tog toget fra København til Nykøbing for at vise, hvad de mener om den gasledning, der i disse dage er på dagsordenen, når Folketinget forhandler energipolitik.

De kommer fra tre forskellige klimagrupper. Baltic Pipe Nej tak, Noah og Stop Ny Fossil Infrastruktur. Og skulle man spørge dem til ét af deres helt store ønsker, vil det være at bruge den milliard, som en naturgasledning fra Sydsjælland til Nakskov efterhånden koster, til i stedet at elektrificere de dele af produktionen, hvor det er muligt.

Annonce
De tre klimaaktivister håber, at man bruger pengene på elektrificering af virksomhederne frem for naturgasledning. Foto: Anders Knudsen 

Ifølge Steen Møller, der er kemiingeniør og medlem af Baltic Pipe Nej tak, drejer det sig især om selve opvarmningen.

- I Sverige, hvor man også er i gang med en omstilling, skal opvarmningen af flere stålværker klares med el frem for gas eller olie. De er allerede i gang. Teknologien findes. Det er en sukkerfabrik. Det er ikke raketvidenskab, det her, siger han, imens de to andre tager opstilling foran fabrikken for at få taget et foto.

Samme udgift

Nordic Sugar skal reducere CO2-udledningen på sukkerfabrikkerne i Nykøbing og Nakskov. Det skal ske ved at skifte kul og olie ud med naturgas, mener virksomheden, og derfor har regeringen i første omgang besluttet at etablere en gasledning til de to fabrikker.

"Tiden er løbet ud for gas", står der på ballonerne, og for flere af dem løb gassen da også ud i løbet af aktionen. Foto: Anders Knudsen

Det første spadestik forventes at blive taget i 2023, men de tre aktivister håber, at beslutningen ændres.

- For Nordic Sugar er der en forsyningspligt, når det gælder gas, og på den måde kan man skrue det sammen, så virksomheden kan få bygget røret, uden at man selv skal betale for det. Det skal den til gengæld, hvis man skal udvikle en ny løsning til elektrificering. Der kan det også være lidt sværere at få støtte fra det offentlige, siger Jacob Sørensen fra foreningen Noah.

Sagen er den, at der er - efter hukommelsen - 107 sukkerfabrikker i Europa. Alle står med samme udfordring, men der er ikke en eneste af dem, der er elektrificeret. Og det er selvfølgelig fordi, det ikke er noget, man bare lige kan gøre.

Dan Jørgensen (S), klima-, energi- og forsyningsminister

- Gas bliver anvendt mange steder, hvor det samfundsøkonomisk og klimamæssigt ville være bedre at erstatte forbruget af gas med elektricitet eller udnytte andre alternativer. Når først infrastrukturen til gas er bygget, bliver det sværere og dyrere at gennemføre den nødvendige transformation af energisystemet til at være forbrændingsfrit, tilføjer han.

Jacob Sørensen mener, at hvis regeringen havde valgt at støtte Nordic Sugar i stedet for biogasproducenterne, ville det være en fordel for klimaet og fremtiden. Og det ville kunne gøres uden omkostninger for Nordic Sugar og samfundet.

Annonce

Overgangsløsning

Han forsøger at opfordre klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) og Nordic Sugar til at elektrificere virksomheden.

I Sverige, hvor man også er i gang med en omstilling, skal opvarmningen af flere stålværker klares med el frem for gas eller olie. De er allerede i gang. Teknologien findes. Det er en sukkerfabrik. Det er ikke raketvidenskab, det her.

Steen Møller, klimaaktivist, Baltic Pipe Nej tak

- Så får vi det ønske opfyldt, og det vil koste samfundet det samme. For Nordic Sugar får de penge, som det ellers havde kostet at lave gasledningen. Det er det, vi ser som en mulig løsning, og som vi mener, at man bør arbejde for i Folketinget, nu hvor man laver en ny gaspakke, tilføjer han.

CO2-udledning

I 2019 udledte Nordic Sugars to sukkerfabrikker på Lolland og Falster 162.000 tons CO2.

Med en gasledning vil der årligt kunne skæres 51.000 tons CO2 alene af udledningen af Nordic Sugar-fabrikkerne, fordi kul og olie bliver erstattet.

Det svarer til at fjerne 20.000 fossile biler fra vejene.

Med omlægningen til gas vil luftforureningen fra de to fabrikker også blive markant mindsket, og på sigt vil det med brugen af biogas ende med en komplet CO2-neutral løsning.

Ifølge ministeren er løsningen med naturgas en overgangsløsning, før fabrikkerne skal drives på biogas. For de kan ikke bare elektrificeres, lød det fra ham i marts, hvor han i Folketingssalen kom med følgende svar:

- Sagen er den, at der er - efter hukommelsen - 107 sukkerfabrikker i Europa. Alle står med samme udfordring, men der er ikke en eneste af dem, der er elektrificeret. Og det er selvfølgelig fordi, det ikke er noget, man bare lige kan gøre. Så derfor var valget: Skulle den her virksomhed bare lukke, eller skulle vi lave en alternativ løsning?

Ingen fra sukkerfabrikken kiggede forbi aktionen mandag eftermiddag.

- Men de ved også godt, hvad vi ønsker, siger Steen Møller og tilføjer:

- Og vi får nok ikke så meget ud af at stå og komme med påstand mod påstand.

- Måske vi skal tage til Christiansborg næste gang, foreslår Marie Hagensen, før de går mod togstationen igen.

Annonce
Guldborgsund

Bekymret dyrepasser: Ingen tager ansvar

Annonce
Annonce
Lokal nyt

Voldsom brand i sommerhus: - Vi tør ikke gå ind i det

Lokal nyt

Politi-fejl: Fejl i 70.000 fartbøder gennem flere år

Guldborgsund

Bekymret dyrepasser: Ingen tager ansvar

Guldborgsund

Har store planer: Vil have tocifret millionbeløb

Lokal nyt

Knap 50 millioner kroner er på vej til landmænd

112

Voldsomt overlæsset ung mand stoppet ved grænsen

112

Lang brand-indsats: Måtte fjerne mange tons raps

Sport

Massakre i Boxen: NFH bagud 0-11

Sport

Efter mål-massakre: - Hjælp mig gud

112

Rapserier på stribe: Butikstyv på rov i byen

Guldborgsund

Tvunget til lukning på grund af besparelser: - Vi skal lige synke den

Lokal nyt

Lokal landsholdsspiller skifter til amerikansk fodbold

112

40-årig mand fra Lolland dømt: Voldtog mindreårig steddatter

112

Undgå brand: Her er eksperternes bedste råd

Annonce
Guldborgsund

- Det blev ikke så slemt som frygtet

112

20-årig narkobilist uden kørekort taget igen-igen

Nakskov

Strakspåbud efter dødsulykke: - Det skal løses

Guldborgsund

Guldborgsund Zoo lukker

Guldborgsund

DF forsvarer overraskende beslutning

Ugeavisen Lolland

Kulturdagen får en kagekonkurrence

Ugeavisen Guldborgsund

"Mulle" besøger Højskolen Marielyst

Guldborgsund

Budget 2024 er klar: Her er de 10 største besparelser

112

Efter dødsulykke: Sukkerfabrik får flere påbud

112

Flere politibiler til stede ved station: Unge skabte utryghed

Guldborgsund

Dølle-formand glæder sig: - Vi bruger i hvert fald en uges tid på det

Guldborgsund

98.000 går rundt uden at vide det: Her fandt de fem nye

112

Skubbede rundt med trillebør - nu er de fængslet

112

68 taget i fartkontroller

leder

Hvad foregår der, Heino?

Lokal nyt

Har gjort det før: Nu får han forbud

bolig

Er din vurdering også "helt på månen"? Så er der gode nyheder

Guldborgsund

- Vi vil hellere bevare en skole end zoo

Lolland

Vil forbyde flade snuder: Lokal dyrlæge vil gå anden vej

Lokal forhandler

Nu sælger han Bendtners Porsche: - Den vil gerne fremad

Annonce
Annonce
Guldborgsund

Se video: 'Vild med Dans'-stjerne på mystisk besøg

Ugeavisen Guldborgsund

Forsøg: Kødpakker byttet ud med gavekort

112

Tre anholdt: Vakse vidner ledte politiet på sporet af serietyve

Guldborgsund

Boligsalget boomer: Her er forklaringen

Ugeavisen Lolland

Tør du være spøgelsesjæger?

Guldborgsund

Gentog bedriften: Kampspiste næsten et kilo frugt

Lokal nyt

Regionsdirektør færdig: Hjemsendt af ukendte årsager

Lokal nyt

Voldsomt vejr kan være på vej til Sydhavsøerne

Lolland

- Det virker ikke til at de frygter sygdommen længere

Guldborgsund

Prestigefyldt skolebyggeri fyldt med fejl: Her er fem af de værste

112

True crime lokker lokale: - Vi blev nødt til at tage videoen ned fra Facebook

112

Stoppet i Rødbyhavn: Ville bortføre sin datter til udlandet

112

Kvinde fængslet for at have dræbt sit nyfødte barn

Lokal nyt

Spekulationer går efter direktør-fyring: - Det kan jeg afvise