Annonce
Guldborgsund

SEJLKLUB HAR STOR SUCCES MED AT HVERVE NYE MEDLEMMER

Sejl og Motorbådsklubben Grønsund (SMG) har 67  bådpladser i Stubbekøbing Havn, og 17 står på venteliste til en. Klubben har ikke alene lokale medlemmer, men også fra flere steder på Sjælland og helt fra Sydsverige. Foto: Hanne Gaard Guldager 
Sejl og Motorbådsklubben Grønsund har oplevet stor medlemsfremgang de senere år. Åbenhed, samarbejde og en mentorordning er en del af forklaringen.

STUBBEKØBING: "At sejle er at leve".

Sådan står der på forsiden af den medlemsmappe, som alle nye medlemmer af Sejl og Motorbådsklubben Grønsund får udleveret, når de melder sig ind i klubben, der holder til i røde træbygninger i Stubbekøbing Havn.

Over de senere år har rigtig mange fået mappen i hænderne, for klubben har oplevet en stor tilstrømning af nye medlemmer, fortæller formand Mads Hansen og kasserer Per Thomsen.

Annonce

For fem år siden lød medlemstallet på 115, og gennemsnitsalderen var over 60 år.

I dag er medlemstallet langt mere end fordoblet. 294 medlemmer har Sejl og Motorbådsklubben Grønsund, og 75 af dem er under 18 år.

12 mentorer

Selv peger de to på en ny strategi for klubben, hvor man har indført en særlig mentorordning for nye medlemmer, og så har man fokus på åbenhed og samarbejde.

- Vores mentorordning har betydet rigtig meget. Vi har 12 mentorer blandt vores medlemmer, som hjælper nye medlemmer i gang, fortæller Per Thomsen.

Det er meget forskelligt, hvad mentorerne hjælper nye medlemmer med, fordi medlemmerne er forskellige.

Nogle har bare brug for at høre lidt om, hvordan man gør tingene i klubben, og så er de i gang. Andre har måske brug for hjælp til at sejle deres båd til Stubbekøbing, hvis den ligger i en anden havn. Det hjælper klubben også gerne med. Andre igen kan være nye i sejlsporten og har brug for gode råd, tips og tricks til sejlads.

- Corona gav os et boost, hvor mange nysejlere kom til. Og hvis man har købt båd uden at have så meget rutine, så kan der være behov for lidt hjælp, så det gør vi meget gerne, siger Mads Hansen og Per Thomsen.

Annonce

Kig gerne forbi

Generelt har klubben prioriteret, at den skal være et sted, hvor man altid lige kan stikke hovedet ind, få en kop kaffe og en snak - både som medlem og ikke-medlem.

Der er kaffe for medlemmerne hver tirsdag formiddag og som regel en klubaktivitet hver måned. For eksempel holder man mastedag og laver fælles bådoptagning, og klubben har også lige været fem dage ved Rhinen.

Næste skud på aktivitetsstammen er en fredagsbar for de kvindelige medlemmer, hvor de kan mødes over en kop kaffe og et glas vin.

En del af målet har også været, at klubben blev mere kendt og åben udadtil.

Derfor er der blandt andet samarbejde med de lokale skoler, efterskoler og ungdomsskolen, hvor eleverne kommer forbi og prøver de mange aktiviteter, klubben har.

Udover sejlads har Sejl og Motorbådsklubben Grønsund med stor succes blandt andet sat gang i standup-paddle (SUP), som rigtig mange har kastet sig over.

- Vi har også et udekøkken med gasgrill, som alle må bruge, når de er her i havnen - også selv om man ikke er medlem. Og vi har fiskenet, vandkikkerter og krabbestænger til børnene, fortæller Per Thomsen.

Annonce

Mange frivillige kræfter

Når man ankommer til klubben, er det første, der møder én, nogle store, nye røde bygninger bygget sammen med klubhuset.

De gemmer på omklædningsfaciliteter til medlemmerne, og det er frivillige kræfter, der har stået for det hele.

- Vi startede sidste efterår, og vi er netop blevet færdige, siger Mads Hansen.

Det er klubbens frivillige, der har bygget de røde bygninger bag ved Per Thomsen (til højre) og Mads Hansen. Foto: Hanne Gaard Guldager 

Næste projekt er at få lavet lagerrum og værksted, og det sørger de frivillige kræfter også for.

- Vi har masser af frivillige, der gerne vil hjælpe. Og vi får meget ros for de ting, vi gør. Det er dejligt, siger Per Thomsen, og Mads Hansen supplerer:

- Der er stor opbakning lige så snart, der er noget, der skal klares. Det er virkelig dejligt at være her. Vi har det sjovt sammen, og der er altid noget at grine af. Vi sørger også for at passe på vore frivillige.

Mads Hansen er tidligere kok, så han kokkererer, når der arbejdes i klubben, og det sker også ganske jævnligt, at der bliver hentet flødekager hos bageren.

- Vi går ikke ned på velfærd, siger formanden med et stort smil.

Annonce
112

SÅ DU NOGET? STAK AF MED GARAGEPORT

Annonce
Annonce
Lolland

GÆSTERNE VALFARTER TIL LOKALT FERIESTED

Guldborgsund

MARKANT FALD: - DET ER BRANDÆRGERLIGT

112

SÅ DU NOGET? STAK AF MED GARAGEPORT

112

SNUSTE SIG FREM TIL ULOVLIGE STOFFER

Erhverv

NY REKORD: DET ER IMPONERENDE

112

HASARDERET KØRSEL: FULD MAND TORPEDEREDE AUTOVÆRN

Lolland

DERFOR ER SYGEMELDINGEN ET STORT S-PROBLEM

Sport

FYRET IGEN OG IGEN: MULIG TRÆNER HAR ET BLAKKET RY

Lolland

- SVARER IGEN PÅ KRITIK: DET VIL JEG IKKE HAVE SIDDENDE PÅ MIG

Lolland

MANDEFALD I LOLLANDS LEDELSE: KOMMUNALDIREKTØR OGSÅ SYG

Lolland

SKRED UNDER STOR DRAMATIK: NU SKAL HAN SAMARBEJDE MED DEM

Guldborgsund

KÆMPE-SCOOP BEKRÆFTET: HAN TAGER OVER

Sport

TIDLIGERE LANDSTRÆNER NÆVNES SOM TSØ-EMNE

Indland

ANTALLET AF TILMELDTE STAMCELLEDONORER ER EKSPLODERET

Annonce
Guldborgsund

NYT OM PANINO-SKYDERI: EFTERLYSER TO PERSONER OG FLUGTBIL

Erhverv

KRAFTIG NEDGANG I BOLIGHANDLER

Erhverv

HER REJSES FLEST VINDMØLLER OG SOLCELLER

112

DRAMATISK AFTEN: BEBOER KØRT PÅ SYGEHUSET

112

GEMTE ULOVLIGT PILLEGLAS: BILEN VAR PUMPET OP MED STEROIDER

lolland

FAMILIEFAR TRAVER 400 KILOMETER FOR KLIMAETS SKYLD

Ugeavisen Guldborgsund

"Lille finale" mod København

112

FRÆKT SKULPTUR-TYVERI: MEN DE ER NEMME AT GENKENDE

Lolland

STORT SLAG FOR S PÅ LOLLAND: HUN ER SYG PÅ UBESTEMT TID

Lykke

HER ER VERDENS LYKKELIGSTE

112

LÆGEVAGT PÅ BESØG: SÅ BLEV POLITIET TILKALDT

Lolland-Falster

JUBLER OVER RESULTAT: STOR SUCCES FOR LOLLAND OG FALSTER-PROJEKT

Guldborgsund

STEMME-SLUGER STOPPEDE: ER DET HANS AFLØSER?

Lokal nyt

HAR BRUGT MILLIONER PÅ TOMME SENGEPLADSER TIL FARLIGE PSYKISK SYGE

Lolland

EN ORDENTLIG KRABAT: ALLAN FIK SIN "20 ÅRS-FANGST"

Skolelukning

HÅRD KRITIK: FORÆLDRE HAR IKKE KÆMPET NOK

Vejret

MILD OG VÅD UGE MED RISIKO FOR TÅGE

Guldborgsund

LOSE SKAL IGEN LAVE KUNST I KOMMUNEN

Udland

ARRESTORDRE: VIL HAVE PUTIN I FÆNGSEL

Guldborsund

KÆMPE-SCOOP: DET ER DRØMMEKANDIDATEN!

Annonce
Annonce
112

DRAMA PÅ KOFOEDSMINDE: BEBOER HAVDE SAT ILD PÅ ET BADEVÆRELSE

Ugeavisen Guldborgsund

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Guldborgsund

SKUMSLUKKERE I BRUG: BRAND I SOMMERHUS

112

SKRÆMT EKSKÆRESTE I VOLDSOM SAG: - JEG ER VED AT BESVIME

lolland

PERLEDAG PÅ NAKSKOV BIBLIOTEK

Lolland

KRÆVER KÆMPEBØDE TIL LOKAL SVINEPRODUCENT

Togbusser

NU IGEN: - DET ER FRUSTRERENDE

112

STOPPET MED PISTOLER OG PEBERSPRAY I BILEN

112

GJORDE USÆDVANLIGT FUND I MANDS UNDERBUKSER

Lokal nyt

FULD FART! BILER DRØNEDE GENNEM FALSTER

Lokal nyt

KRÆVER ERSTATNING FOR FORSINKEDE BRYSTSCREENINGER

Lokal nyt

SÅ MANGE DRUKNEDE SIDSTE ÅR

Indland

PRINS JOACHIM RYKKER TIL USA: HAR FÅET NYT JOB

Guldborgsund

23-ÅRIG SCORER MILLIONER PÅ GENIAL IDE