Annonce
Indland

Museer tror på gæsternes tilbagekomst efter genåbning

Blandt andet Aros i Aarhus genåbnede søndag efter nedlukningen. Det gik godt, men med færre besøgende end på en søndag i januar inden corona. (Arkivfoto) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Søndag kunne museerne åbne, efter at de blev lukket 19. december. Museerne er optimistiske for den næste tid.

Med mundbind og coronapas kunne landets museer søndag igen slå dørene op, og det forløb godt på Louisiana i Nordsjælland.

- Jeg synes egentlig, at det (besøgene, red.) lå, som det meget gerne skulle på sådan en søndag, siger marketingchef Thomas Bendix.

- Det kan skyldes mange ting, men jeg tror virkelig, at der har været et opsparet behov for at komme ud og gå på museum, lyder det.

Landets museer blev sammen med flere andre steder i samfundet lukket fra 19. december på grund af stigende coronasmitte.

Nedlukningen varede til søndag, og da politikerne ikke valgte at forlænge den, kunne museerne altså igen slå dørene op.

Det er dog ikke alle, der har valgt at gøre det endnu. For eksempel genåbner Den Gamle By i Aarhus mandag, mens Arken på Sjælland åbner fra tirsdag.

Et af de andre steder, der valgte at åbne søndag, er Aros i Aarhus, hvor det også gik godt. Her var der over 630 gæster.

Det er et stykke under de 1500 gæster, der var på en normal søndag i 2019, inden corona ramte landet.

Men det er ifølge direktør Rebecca Matthews et godt sted at starte. Hun forventer, at de besøgende nu langsomt vender tilbage.

- Vi er enormt glade for, at vi igen kan invitere publikum indenfor på Aros.

- Kunst og kultur er vigtig i forhold til menneskers mentale helbred, og derfor spiller vi som kunstmuseum ikke blot en stor rolle, men vi har også et stort ansvar, siger hun i en kommentar.

Hos brancheorganisationen Danske Museer tror man på, at besøgstallene vil rette sig over de kommende måneder.

Direktør Nils M. Jensen peger dog på, at erfaringen viser, at der går noget tid, før de besøgende kommer tilbage

- Sidste sommer var der nogle museer, der havde rekordmange besøgende over sommeren, så museerne er savnede derude, det er jeg ikke i tvivl om, siger han.

Der kommer dog til at gå et stykke tid - særligt for de institutioner, der er afhængige af udenlandske turister.

- Der kommer ingen kinesere, ikke et nævneværdigt antal amerikanere, og der kommer måske generelt ikke så mange europæere heller.

- De (institutionerne, red.) vil antageligt se ind i en svær forårssæson - og måske også en svær højsæson, siger Nils M. Jensen.

I Nordsjælland er Thomas Bendix fra Louisiana forsigtig optimist, når han kigger ind i den næste tid.

- Jeg tror faktisk godt, vi kan glæde os til at få nogle mere normale tilstand om en måneds tid eller sådan noget.

- Så mangler vi stadig nogle turister, og det billede vil nok ikke være normalt i år. Men jeg synes, der er grund til at trække lidt på smilebåndet, siger han.

Annonce
Lolland

Deres bil indeholdt ulovlige stoffer og våben

Annonce
Annonce
Lolland

Deres bil indeholdt ulovlige stoffer og våben

Vejr

Sol så langt øjet rækker: Vi nærmer os årets første sommerdag

Falster

Jubel på Falster: Peter er Danmarks bedste lærling

Nykøbing

Dukkede op hos politiet efter hittegods: Fik en sigtelse med hjem

Lokal nyt

- Fars dag vinder frem - mors dag er fortsat den største

Nykøbing

På jagt efter kærligheden: Mads fra Nykøbing deltager i TV2's seerhit

Maribo

Lokalt firmas forrygende år: Lander rekordomsætning

Sport

Nykøbing FC udspillet i Pleidrup-farvel

Maribo

- Der gik ild i bilen, mens hun sad i den

112

U-vending gik galt: To biler kørte ind i hinanden

112

- Han hørte et knald fra motoren - så begyndte det at ryge

Indland

For første gang har man fulgt en ulv: Viser den undgår mennesker

112

Voldsomt trafikuheld i nat: Væltede ud over autoværnet

Indland

Tiltalt for Field's-skyderi så 13 behandlere på et halvt år

Annonce
Lokal nyt

Mange gæster fra Lolland-Falster: Sort af mennesker på dyrskue

Biljagt

Efterlyser vidner mod fængslet 17-årig: Hvor var du lørdag nat?

Guldborgsund

10.000 var forbi: - Vi lykkedes med at vise det

112

Sindssyg fart: To km/t fra vanvidsbilisme

Lolland

Har sjældent set noget så slemt som de toiletter

Ugeavisen Lolland

Kofoedsminde satser på elbiler til alle formål

Ugeavisen Guldborgsund

Populær minibil opdateres med facelift

Lolland

Kunsttyv på spil: Stjal over flere dage

112

Hjælp politiet: Ansigts-tatoveret røver stadig på fri fod

Royal Run

'Det bruger jeg helt ærligt ikke meget tid på'

Lukket ned af fødevarestyrelsen

Slagterbutik er åben igen

Vejret

Solrig melding før sommerens første weekend: Over 20 grader

Rødby

Ny sauna indviet: Hjælper dig via infrarøde stråler

112

Banegårds-ballade: Kom tilbage og kastede med flaske

Lokal nyt

Gyser-afslutning: Rykker ned efter katastrofe-sæson

Lokal nyt

Lokal landmand tørster efter regn

Nykøbing

55-årig kontaktperson tilstår: Havde samleje med hende

Lokal nyt

Rune cruiser sig til ottendedelsfinalen i French Open

Sport

TSØ efter ny træner: Det har været os meget magtpåliggende

Madens Folkemøde

Så er det i gang: 10.000 mennesker kommer forbi

Annonce
Annonce
Lolland

Gode nyheder: Den Grønne Verden åbner igen

Ugeavisen Guldborgsund

Strandkirken er åben for sæsonen

Indland

Thomas løsladt fra iransk fængsel: Tvivlede på sin frihed

Ugeavisen Lolland

Knæk Cancer kommer til Maribo

Guldborgsund

Dømt for grov svindel: Lokal danseforening snød kommunen

Rødby

Stor trafikulykke torsdag aften: Flere tilskadekomne

Royal Run

Kritiserer det: For meget fedme-fokus

Femern

Anklager vil til Højesteret med sag om russiske søfolk

Indland

Lastbils-blokader var ikke nok: Nu er det vedtaget

Lolland-Falster

Strafudmåling i omfattende voldtægtssag blev udsat