Annonce
Lolland Falster 2020

Udflytning af jobbet fik Hans' øjne op for Lolland

56-årige Hans Meinert er flyttet fra Rørvig i Nordvestsjælland til Lolland. Foto: Anders Knudsen

Hans Meinert har fundet sig et fristed med havudsigt i Kragenæs, efter hans job hos Nota flyttede til Nakskov.

LOLLAND Udsigten ud over Smålandshavet er slående, når man ankommer til Hans Meinerts hus i Kragenæs på Nordlolland.

Nogle gange kan man se helt til Stigsnæs, fortæller han.

Han byder indenfor i træhuset, som han har boet i siden september 2020. Stuen med loft til kip byder på store panoramavinduer, så man kan fortsætte med at nyde den pragtfulde udsigt.

Samtidig vidner stuen om, at vi et trådt ind i et musikalsk hjem. For rundt om sofaen i midten er reolerne fyldt med et par tusinde lp'er og 6.000 cd'er foruden et ordentligt Hi-Fi-anlæg med solide højttalere.

56-årige Hans Meinert er da også uddannet musikbibliotekar. Han har været tilknyttet Danmarks Rockmuseum Ragnarock i Roskilde, men lige nu arbejder han som bibliotekar hos Nota, som er Danmarks nationalbibliotek for folk med læsevanskeligheder.

Nota flyttede i oktober 2019 til Nakskov som led i udflytningen af arbejdspladser fra København. På det tidspunkt boede Hans Meinert i Rørvig i Nordvestsjælland, men han valgte at flytte med til Lolland. Dog ikke i første omgang.

- Da jeg søgte job hos Nota, vidste jeg godt, der var planer om udflytning til Lolland. Da jeg blev præsenteret for det til jobsamtalen, sagde jeg, at "så flytter jeg da bare til Lolland, det er ikke noget problem". Da jeg fik jobbet, tog jeg med en ven rundt på Lolland for at kigge på huse i omegnen af Nakskov, fortæller Hans Meinert.

Han fandt dog ikke noget interessant i første omgang.

- Det var lidt nedslående. Du kan få billige huse på Lolland til 500-600.000 kr., men standen er også derefter mange steder, siger Hans Meinert.

Han lejede derfor sammen med en kollega et hus ved Halsted, så han kunne overnatte der et par gange om ugen og ikke køre til Rørvig hver dag. De endte med at være fire kolleger, som overnattede i huset i en periode.

Hans Meinert nyder stilheden og roen i området og er udemenneske. Foto: Anders Knudsen

Følte sig hjemme 

Så satte coronavirus verden på den anden ende i marts, og de ansatte på Nota begyndte at arbejde meget hjemmefra. Der var dog stadig opgaver, der krævede, at Hans Meinert skulle være til stede i Nakskov et par dage om ugen.

- Jeg begyndte så småt at lære Lolland at kende og opdagede, at der var masser af skove og natur, og en eller anden følelse af at være hjemme, når jeg var her, satte sig i mig, fortæller Hans Meinert.

En dag sendte en kollega et forslag på et hus i Kragenæs, der var til salg, som Hans tog ud for at kigge på.

- Der sagde jeg, at hvis det skal være, så skal det være det her. Der er en fantastisk udsigt, og så koster det endda under en million kroner, fortæller Hans Meinert.

Han har to voksne børn, fem børnebørn, en kæreste i Sverige og en stor omgangskreds, og huset har plads til overnattende gæster.

- Jeg har tit gæster på besøg i weekenderne, og så er det ofte med overnatning, siger Hans Meinert.

Hans Meinert er uddannet musikbibliotekar Foto: Anders Knudsen
Artiklen fortsætter efter annoncen

Et fristed 

Han nyder stilheden og roen i området og er udemenneske, så morgenkaffen bliver for det meste drukket på terrassen, og når der er gæster på besøg, står den tit på bålhygge og et glas vin.

- Når jeg er hjemme, har jeg brug for at trække stikket ud og bare være mig selv. Og det kan jeg her. Det er mit fristed, siger han og fortsætter:

- Lolland har et dårligt ry i resten af landet, men folk ved ikke, hvad Lolland er. Jeg er blevet meget glad for Lolland. Det minder mig om et Danmark, du ikke ser mere. Et Danmark for 40-50 år siden, hvor folk havde mere tid, og der ingen stress var. Folk er mere imødekommende og venlige her. Der er mere menneskelighed.

Hans Meinert kan derfor varmt anbefale folk at flytte til Lolland.

- Jeg har faktisk allerede sagt til nogle venner, som gerne vil flytte på landet, "prøv at kigge på Lolland, det er lige det, I efterspørger. Her er ro, natur og lave boligudgifter". Lønnen rækker længere hernede, siger Hans Meinert.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Vandrer i naturen 

Når han ikke arbejder og hører musik, er Hans Meinert glad for at dyrke naturen. Han er specielt glad for at vandre og har blandt andet været på mange vandreture på rejser til udlandet, særligt til Grækenland.

- Der er Lolland jo perfekt. De store skovområder er en gave, blandt andet Torrig Skov. Jeg løber også tre gange om ugen i skoven. Der er en fin rute til Dodekalitten, hvor der også er træningsmaskiner. Jeg har været en del på Fejø og vil også gerne til Femø og Rågø, så der er masser af udfoldelsesmuligheder i området, siger Hans Meinert.

I stuen lyder blide jazztoner fra Stan Getz ud af højttalerne som et passende bagtæppe til den rolige knitren fra pejsen, mens fugle svæver lydløst over himlen uden for vinduet.

- Der skal ikke herske tvivl om, at jeg er meget begejstret. Når jeg står op om morgenen og ser ud ad vinduet, så føler jeg, at jeg har vundet, siger Hans Meinert.

Annonce
Maribo

I dag nyder Ole dem, men det har ikke altid været sådan.

Annonce
Annonce
Maribo

I dag nyder Ole dem, men det har ikke altid været sådan.

Sport

Team Sydhavsøerne hentede ind - men for sent

Guldborgsund

Klar til at bygge Sundskolen færdig: - Det er et fantastisk projekt

112

Flere knytnæveslag i kvindes ansigt: 46-årig sigtet for vold

Jubilæum

- Det er med stor ydmyghed og æresfrygt

Jubilæum

Borgmester til jubilæumsfest: - Jeg ved ikke, om jeg har været vred, men

Kulturdag

Se billederne: Cirkuskoncert overvandt regnen

112

Efter alvorlig ulykke: Deres tilstand er stadig uvis

Guldborgsund

Søger på Falster: Skal du være med i DR's nye julekalender?

112

36 taget i fartkontroller

112

Voldsomt solouheld: - Han er ved bevidsthed

Lolland

Troede der var ild i hus - virkeligheden var en anden

Femern

Omgivet af hegn: Her er ingen adgang for gæster udefra

Kultur

Middelaldercentret i "kritisk" situation

Jubilæumsfest

Jubilæumsfest på Torvet: - Det er da alligevel et par år siden

Sport

NFC-angriber følte sig snydt: - Der var rødt kort

112

Anholdt på hospital: 41-årig smadrede rude på politibil

Jubilæum

- Kvalitetsjournalistik vil der altid være behov for

Annonce
112

44 taget i fartkontroller

Vejret

Efterårsvejret rammer Danmark efter lun periode

Indland

Sommerstorm og skybrud gav sjældent set antal vejrskader

Lokal nyt

Hør eller genhør: Danmarks Radio rykkede ind på Folketidende

Sport

NFC solgte sig dyrt mod superliga-profilerne

Ugeavisen Lolland

Vestergades frie galleri har nye ambitioner

Ugeavisen Guldborgsund

Køb festivalbilletter til early bird pris

Sport

Fodbold-brag: 250 børn er klar til kamp

112

Voldsom ulykke: Tilskadekommen fløjet til Rigshospitalet

Sport

AGF-fans fanget i kø efter ulykke

112

Lastbil-ulykke på motorvejen

Sport

Inkarneret AGF-fan: Sådan ender kampen

Sport

Her er NFC-spillerne, der skal levere sensationen

Lolland

Muse-problemer i lokalt supermarked: - Hundene kunne desværre ikke finde det dumme kræ

Politik

Skatteminister lover hurtigt svar på klager over grundvurderinger

jubilæum

Flyttede væk for 50 år siden: Tager på årlig roetur til Lolland

Lokal nyt

Region Sjælland får alvorlig kritik for adgang af persondata

Guldborgsund

Over 20 grader og sol: Populær badebro fjernes

Politik

Folketingsmedlemmer opfordres til at få styr på deres hunde

Ejendomsvurderinger

Skattevæsenet gjorde det med åbne øjne

Lolland

Borgmester glæder sig over brintprojekt

Erhverv

Tyv-starter kampagnen med én type roer

Annonce
Annonce
Lolland

Stoppet af politiet i aftenmørket: Hurtig knallert manglede både lys og bremser

Ugeavisen Guldborgsund

Fire misforståelser om pindsvin

Vejret

Sidste dag med sommerlige temperaturer

Indland

Tilfælde med kighoste er 10 gange højere end normalt

Ugeavisen Lolland

Guldsmedekurset indhentede Monica

Lolland

Vil investere milliardbeløb i brintanlæg på Lolland

112

Hurtig indsats reddede svin fra kraftig brand

Lolland

Bundbitter fisker: - Grødhoveder ødelægger vores fangst

Sport

NFH-træner slår fast:- Jeg vil ikke se en slasket indstilling

112

56 taget i fartkontroller

Indland

Energistyrelse: Energikrisen er ikke fortid

Lokal nyt

Ingen tog i hele efterårsferien

Guldborgsund

Uniformer fylder gadebilledet: Forsvarets frivillige hyldes lokalt

Kultur

DR vil knække koden til Eurovision Song Contest: Nu skal vi i finalen