Annonce
Splid

HUNDESLAGSMÅL I SCHÆFERFORENING

Selv om Schæferhundeklubben medlemmer ikke kan komme ind i deres klubhus, mødes de alligevel til hundetræning flere gange om ugen. Foto: Anna C. Møhl
Klubhuset er låst af med stor hængelås. Intern splid i en schæferhundeklub har medført, at bestyrelsen er trådt tilbage, og et af medlemmerne kan se frem til at blive ekskluderet.

NAKSKOV: Klubhuset er aflåst med en kæmpe hængelås. Et medlem er centrum for en eksklusionssag. Bestyrelsen er løbet skrigende bort.

Problemerne tårner sig op i Schæferhundeklubben i Nakskov. Medlemmerne er røget i flæsket på hinanden, og tonen er brutal.

Tilbage står en masse mennesker, som bare gerne vil træne deres hunde og dyrke det sociale fællesskab i klubben.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Striden handler om fætter-kusine-fest i bestyrelsen, sløj kommunikation og en ubehagelig tone.

Talsmand for Schæferhundeklubben, Jesper Hansen, fortæller, at efter en generalforsamling, hvor bestyrelsen trak sig, blev der efterfølgende sat en hængelås på døren, så medlemmerne ikke længere kan komme ind i klubhuset på Maglehøjvej.

Jesper Hansen fortæller, at efter bestyrelsen trådte tilbage, blev en stor hængelås sat på Schæferhundeklubbens klubhus. Foto: Anna C. Møhl

Hængelåsen forhindrer dog ikke, at hundene kommer ud i terrænet. En del af Schæferhundeklubbens medlemmer mødes flere gange om ugen for at træne hunde og hygge sig sammen.

Klub er nedlagt

Schæferhundeklubben for Danmark har sanktioneret den interne splid og nedlagt Schæferhundeklubben i Nakskov i seks måneder.

Bankkontoen er spærret, og der sker ikke noget, før medlemmerne har lavet en plan for, hvordan klubben kan føres videre.

Rikke Hansen, der har været medlem af Schæferhundeklubben i mere end 20 år, er af Schæferhundeklubben for Danmark udpeget som den store skurk, og hun står derfor til eksklusion.

Schæferhundeklubben for Danmark mener, at Rikke Hansen bruger groft, nedsættende og anklagende sprogbrug. Det afviser Rikke Hansen.

Hvorvidt hun sparkes ud af klubben er op til Dansk Kennelklub, som er paraplyorganisation for Schæferhundeklubben for Danmark.

Rikke Hansen siger til Folketidende, at hun har fået en skriftlig advarsel for at stille spørgsmål ved klubbens regnskab.

- Vi kæmper for vores forening , hvor vi har et godt sammenhold, siger hun.

Vi kæmper for vores forening , hvor vi har et godt sammenhold.

Rikke Hansen
Artiklen fortsætter efter annoncen

Anonyme anmeldelser

I Schæferhundeklubben for Danmark har formand Karin Christiansen en helt anden opfattelse af, hvad der foregår i Nakskov.

- Kredsbestyrelsen er blevet chikaneret, og det virker, som om at der er ballade for balladens skyld, siger hun.

Kredsbestyrelsen er blevet chikaneret, og det virker, som om at der er ballade for balladens skyld.

Karin Christiansen

Karin Christiansen frygter, at tonen er så grov, at ingen vil stille op til en ny bestyrelse. Særligt efter nogle af de tidligere bestyrelsesmedlemmer er blevet anonymt anmeldt til myndighederne for blandt andet skattefusk og socialt bedrageri.

- Det er synd, at én procent af vores medlemmer ødelægger det for så mange andre. Det er helt ude i hampen, siger hun.

Karin Christiansen har været med i Schæferhundeklubben for Danmarks bestyrelsesarbejde i 40 år.

- Jeg har aldrig oplevet noget lignende, og situationen er helt ude af proportioner, siger formanden.

  • Selv om Schæferhundeklubben medlemmer ikke kan komme ind i deres klubhus, mødes de alligevel til hundetræning flere gange om ugen. Foto: Anna C. Møhl
  • Jesper Hansen fortæller, at efter bestyrelsen trådte tilbage, blev en stor hængelås sat på Schæferhundeklubbens klubhus. Foto: Anna C. Møhl
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Annonce
Annonce
Nykøbing

Snedig tyv: Havde ikke sit barn i barnevognen...

Lolland-Falster

Smadrede rekorden: - Det gik over al forventning

Erhverv

Bekræfter butik i Stubbekøbing: Har været på vores radar længe

Lolland

Nu er Lollands største lynladestation åbnet

Lokal nyt

Voldsom stigning: Så meget vil det koste at sende et brev

Guldborgsund

Karoline gik juleamok: Brugte 175.000 perler!

Guldborgsund

Rema 1000 afslører åbningsdag og købmandspar

Guldborgsund

- Det her er det mest unikke projekt, jeg nogensinde har hørt om

Lokal nyt

Lokale forfattere vinder pris i Kasakhstan

Erhverv

Vestas fyrer - men vil ansætte flere i Nakskov

Lokal nyt

Nu er der dom i Peter Madsen-sag

Lolland

Smidt ud igen og igen: Nu laver drengene dokumentar om det

Nykøbing

Advarede efter voldsomt snefald: Vejene var spejlglatte

Politik

Tidligere fagforeningsboss er lokal spidskandidat

Vejret

Dækket af sne: Sådan oplevede læserne snevejret

Annonce
Julehjælp

Slog rekorden: Her er Mettes indsamlings-fif

Trafik

Kæmpe-forsinkelser: Lammet af "omfattende signalfejl"

Politik

Minister afsætter 10 millioner kroner ekstra til julehjælp i år

Vejret

Snevejret bliver ved: Sådan står det til med snerydningen

Vejret

Kraftigt snevejr skyld i flere færdselsuheld

Vejret

Snebyger vælter ind over Sydhavsøerne

Erhverv

Stor drejning i Aldi-salg: Her åbner Netto alligevel ikke

Gedser

Cola-tyv på spil: Kunne næsten ikke stjæle for mindre

Lokal nyt

Direktør løfter sløret for zoo-fremtid

Lolland

I over 20 år har Erik hjulpet fattige familier: - Det er ganske forfærdeligt og gør indtryk

Sygdom

Danmark er ramt af ny epidemi

Lokal nyt

Trist topscorer: Her er der flest fattige børn

Politik

Regeringen vil hjælpe lokale ildsjæle med nem bankkonto

Vejret

Sneen daler: Så mange har haft brug for vejhjælp

Guldborgsund

Kanyler, bilbatteri og byggeaffald lå gemt ved lokal strand

Indland

Fem partier truer med at forlade forhandlinger om 2025-mål

Erhverv

Business Lolland-Falster stifter investeringsselskab

Lolland

Nu har folket talt: Et af Danmarks bedste bagerier ligger på Lolland

Annonce
Annonce
112

Kvinde stoppet med amfetamin og joints i bilen

Ugeavisen Guldborgsund

Køb julehjerter i træ og støt

Guldborgsund

Brud på fjernvarmen: Forsyning beder borgerne om hjælp

Politik

Sårede betjente og kvinder med samlejesmerter er på finansloven

Vejret

- Vi forventer, at det tager til

Nykøbing

Lækkersulten tyv: 40 minutter senere bankede de på hans dør

Indland

Dyrenes Beskyttelse: Derfor skal du droppe foderbrættet

Indland

Medie: Tusindkronesedlen kan blive fortid i Danmark

Nakskov

Kan det ikke sælges, ender det med den dyreste løsning

Udland

Google begynder at slette inaktive konti på fredag

Samfund

Efter trist rekordår: - Der er et enormt behov

Guldborgsund

Fire turistaftaler er i hus og han er i dialog med flere

Guldborgsund

- Det er et stort boost: Million til Madens Folkemøde