logo
Studie beviser at narhval og hvidhval fik unge sammen
DEL På
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

(*) skal udfyldes.

TILBAGE TIL ARTIKEL
  • 1 af 2
    Illustration af hybridhvalen, der blev skudt af grønlandsk fanger i 1980'erne. Kraniet blev gemt, og nu har forskere klarlagt, at der er tale om en krydsning mellem en narhval og en hvidhval. Foto: Københavns Universitet/Free
  • 2 af 2
    Et kranium fra en hval, der blev skudt i 80'erne, er blevet undersøgt af forskere fra Københavns Universitet. De har bevist, at kraniet er fra en hval, som er en krydsning mellem en narhval og en hvidhval. Foto: Københavns Universitet/Free
  • Illustration af hybridhvalen, der blev skudt af grønlandsk fanger i 1980'erne. Kraniet blev gemt, og nu har forskere klarlagt, at der er tale om en krydsning mellem en narhval og en hvidhval.
  • Et kranium fra en hval, der blev skudt i 80'erne, er blevet undersøgt af forskere fra Københavns Universitet. De har bevist, at kraniet er fra en hval, som er en krydsning mellem en narhval og en hvidhval.
Annonce

MEST LÆSTE

I lokalplanen fik genboerne indføjet, at parkeringspladsen skal omkranses af beplantning. Det er en minimum 50 centimeter bred og minimum 80 centimeter høj hæk, så billygterne ikke lyser over i stuerne på den anden side af vejen. - Det er efter min opfattelse en tæt hæk, siger Leif Møller Jensen (til højre), og hans kone, Anne Gerd Reimers, tilføjer, at man bare kan se nede ved Rema, hvor langsomt en nyplantet hæk gror. Men kommunen har lukket sagen, da den mener, at der er dokumentation for, at hækken overholder lokalplanen: Den er tynd og ranglet nu, da den står næsten uden blade, men til foråret, når den er vokset lidt til, og der er kommet blade på, vil den blive tæt, lyder svaret til beboerne. Jesper Christensen (i midten) påpeger overfor avisen, at bladene vil falde af en bøgehæk hver vinter.
LOLLAND
Aldi-indgang pludselig flyttet
112
Vågnede under indbrud
LOLLAND
Gør klar til 266 hektar solceller
LOKAL NYT
Knuth fortæller om splid og øgenavne i Venstre
112
Alt for aggressiv

ANDRE BILLEDESERIER

Eleverne hjalp med at lave spildevand af tis (æblejuice), toiletpapir, afføring (Nutella), tandpasta og håndsæbe.
LOLLAND
Elever testede nyt læringsforløb
Den store kantine i Vkst var fyldt godt op med mælkeproducenter, men også personer fra rådgivnings- og finansverdenen samt leverandører til kvægsektoren var med.
LANDBRUGSNYT
Veloplagt møde for mælkeproducenter
2019-12-02-Copyright: PF Anders Knudsen, LF Folketidende, Nykøbing.
kettinge
Julelys ved husene rundt omkring i landsdelen.
-her fra Nysted og omegn, Lolland
LOKAL NYT
Julelys i mørket
I december sælger tøjbutikken by Emma billetter til Venindeaften 2020. Da salget begyndte fredag, var det med koncert af Bryan Rice for de 30 første i køen.
GULDBORGSUND
Kendt sanger underholdte ved billetsalg
Seks ansatte fra Hotel Saxkjøbing tog på fredagstur i minibus med en Michelin-jagtende kok ombord
PLETSKUD
Novembers pletskud fra Ingrid Riis
Er bollen sprød udenpå og blød indeni? Det dømte dommerne blandt andet på.
GULDBORGSUND
Elever dystede i bedste burger
LOLLAND
Krammere til den klogeste klasse
Ebbe Frahm fra 2010 Vin & Velsmag er den første Lovestorm-partner, der har fået sin guldplakat. Men bag ham kommer de andre partnere stormende for at blæse vind i sejlene på den lokale kærlighedsbevægelse. De første partnere er (bagerst fra venstre): Revisionsfirmaet Aage Maagensen A/S, EDC Møller Jensen, Ringtved A/S, Jyske Bank, Apoteker Ole Lystrup Iversen, GuldBoSund, Advodan Lolland-Falster, Lollands Bank og 2010 - Vin og Velsmag. Kirsten Sydendal og Heidi Vestergaard tog imod støtten.
LOLLAND
Stormen blæser stadig
Claus Meyer er her i gang med introduktion af aftenens serveringer på Hotel Saxkjøbing, hvor der tirsdag aften blev fejret brun jul. Det skete med Mick Øgendahl som hjælper i køkkenet, inden Claus Meyer ligeledes hjalp med at få standup til at køre i teatersalen.
GULDBORGSUND
Madspas med de brune smølfer
Op mod 400 børn fik en dejlig formiddag, hvor der naturligvis var julesang om det store træ på Rådhustorvet.
GULDBORGSUND
Klejner, dans og små julefødder
Kantinen hos VKST i Sorø var mandag ramme om det første af fire stormøder mellem fødevareminister Mogens Jensen og landbruget.
LANDBRUGSNYT
Fødevareminister i krydsild
I Holeby Hallen havde HIF' Venner julemarked.
LOLLAND
Julen erklæret startet i Holeby
Hallen i Nørre Alslev var fyldt over halvvejs op med bankospillere lørdag eftermiddag.
GULDBORGSUND
Banko - men uden Carl i år
LOLLAND
Over 800 gik til fordel for julemærkehjem
GULDBORGSUND
Juletræerne blev tændt
Lisa Frederiksen arbejder næsten lige så hurtigt som de erfarne svende, når hun murer flintesten op. Hun regner dog med at indhente dem i takt med erfaringen.
LOLLANDS-POSTEN
Kvindelig murer med på Flintehus-renoveringen
Forpladsen er med mange bede, der bliver flotte i løbet af foråret.
LOLLANDS-POSTEN
Ny Stationsplads - og nye kultur-skilte i Maribo
Pia Toft kaster sig gerne ud i de svære udfordringer. Her en skål med et julehjerte med flere typer af indfarvet glas.
LOLLANDS-POSTEN
Glaskunst i super kvalitet
LÆSERBILLEDER
Lolland-Falster rundt med læserne
Efter juletræet blev tændt på Stubbekøbing Torv, blev der danset omkring det.
GULDBORGSUND
Julemanden hentet i forvejen