Annonce
Når jeg bliver gammel

Gerne bynære seniorboliger

Holger Schou Rasmussen (S) håber også på nybyggede seniorboliger på Lolland. Foto: Anders Knudsen

Lolland Kommune har fokus på øget behov for ældreboliger.

LOLLAND Også på borgmesterkontoret i Lolland Kommune står døren på vid gab for de investorer, der kan se ideen i at bygge seniorboliger.

- Der er stor efterspørgsel på ældre- og handicapvenlige boliger så tæt på bymidterne som muligt - specielt i Maribo og Nakskov, siger borgmester Holger Schou Rasmussen (S).

- Vi har rigtig mange, der gerne vil ud af deres parcelhus og ind i noget mindre, der er nemmere at holde, tættere på byen. Det, der er efterspørgsel på nu og i fremtiden, er derfor ældrevenlige boliger tæt på bykernen, der kan blive den sidste bolig, inden man enten skal syv alen under jorden eller på plejecenter.

Derfor er kommunen i fuld gang med at planlægge, hvor sådan nogle seniorboliger kan ligge - og hvilke investorer der kan være interesserede i at bygge.

- Først og fremmest kigger vi i Lolland Kommune på, at private investorer er i gang med at etablere den type boliger. Vi har udpeget nedslagspunkter rundt om i byernes centrum, hvor den slags kan være muligt, siger borgmesteren.

Der er dog også et aber dabei for kommunen.

- Det er en balance. Hvis seniorboligerne bliver lavet som almene boliger, er interessen overvældende, kan vi se. Mit problem er, at hvis vi laver den type almene boliger - hvem skal så bo i de andre almene boliger, der ligger rundt omkring? Vi er ikke uvildige over for tanken om at bygge nye boliger - og også ældreboliger. Men det kan ikke nytte noget, at når man bygger noget nyt, så kommer andet til at stå tomt, siger borgmesteren.

- Jeg er enig i tanken om, at seniorbofællesskaber skal være for alle. Derfor skal huslejen afspejle, hvad der er i øvrigt på det almene boligmarked. Men vi vil heller ikke have et boligmarked kun bestående af almene boliger. Der skal også være private aktører, og også gerne boliger for det lidt dyrere segment. Der skal være boliger til alle på Lolland.

Borgmesteren ser derfor helst, at private investorer også får øjnene op for mulighederne på Lolland. Han medgiver dog, at Lolland-Falster ikke kan give det samme afkast på ældreboliger, som man ser i København.

- I København er afkastet over 10 procent. Her på Lolland snakker vi om, at de kan få en forretning ud af det med et afkast på mellem 3 og 7 procent. Men grundlæggende kan vi se, at behovet er der. Vi har set med byggerier som Margrethehusene og Søhusene. De er blevet fyldt op rigtig hurtigt. Så der bliver ikke problemer med at få lejet ud.

Holger Schou Rasmussen er selv i en alder af 55 år begyndt at gøre sig tanker om seniorbolig.

- Jeg er da begyndt at spekulere på, hvor jeg vil bo om 10 år. Jeg skal ikke blive ved med at bo i det store hus, vi bor i i dag. Jeg skal have en lejlighed på cirka 100 kvadratmeter med enten elevator op til eller i stueplan. Det skal ligge ugenert, men i bymidten, funderer han.

Ollekolle eller seniorbofællesskaber er han ikke interesseret i.

- Personligt er jeg ikke til tanken om at bo sammen med 20 andre ældre i hver vores lejlighed, og så har vi en fælles oase. Det siger mig ikke så meget.

Den dag, borgmesteren ikke længere skal være på arbejdsmarkedet, bliver fællesskabet dog stadig vigtigt for ham.

- Jeg kan da ikke sidde derhjemme, spille golf eller rejse i 40 timer om ugen. Jeg skal være noget for andre. Det kan være, jeg skal sælge pølser for jazzen eller skal ind i en bestyrelse. Hvad det bliver, ved jeg ikke endnu.

- Det er også det, jeg råder andre, der står foran pensionen, til: "Lad være med at sætte dig i sofaen, for så kommer det til at gå rigtig stærkt. Gå ud og vær noget for andre. Nu har du tiden til det. Nu kan du selv bestemme, hvad du vil".

Annonce
Lokal nyt

Kænguru fundet død på motorvejen

Annonce
Annonce
Lotto

En spiller fra Lolland blev millionær i "uhørt vild" lørdag aften

Sport

- Vi vidste, det er et svært sted at spille

Lokal nyt

Kænguru fundet død på motorvejen

Lokal nyt

Skal du med? En aften i tilflytningens tegn

Lolland

Her blev "Jesus" hyldet som en rockstjerne

Sport

Imponerende bedrift: Hun smadrede maratonrekorden

Sport

Endnu en dårlig start af NFC

Rødby

Her havde politiet en travl dag

Sport

Massakre i Boxen: NFH bagud 0-11

Lokal nyt

Mette F. til sit bagland: Pas nu på

Sjælland

Voldsomme husspektakler: 42-årig mand død under anholdelse

Vejr

Ramt af kraftigt uvejr med hagl og torden

Lokal nyt

Udklædningsfest gik galt: Truede garden med legetøjspistol

Erhverv

Stort nedbrud: Den fungerer ikke

112

64-årig mand lidt for kæk med sin nummerplade

Indland

- Det får betydning for dansk grænsekontrol

Lokal nyt

Helt færdig i Regionen: "Fratræder efter gensidig aftale"

Annonce
Nykøbing

Stor donation: Får en million til racerbane og skaterpark

112

Motorvejs-ræs: Betinget frakendelse og flere klip

Lokal nyt

13-årig pige forsøgt smuglet ind i Danmark

112

Ups: Narko-pose faldt ud af pas

90 års jubilæum

"Hun tog chokoladen og kylede den hen ad gulvet"

Ugeavisen Lolland

Kan demokratiet tabe?

Ugeavisen Guldborgsund

Har dit barn spist giftige bær?

Lokal nyt

Tavle-ups'er: 'Det skilt har ikke været forbi mig'

Lolland

Kæmpe ferieby-projekt rykker tættere på

Lokal nyt

Politi-fejl: Fejl i 70.000 fartbøder gennem flere år

Rødby

Menneskesmugling af 13-årig pige: Ser på det med stor alvor

Sport

Efter mål-massakre: - Hjælp mig gud

Guldborgsund

Tvunget til lukning på grund af besparelser: - Vi skal lige synke den

112

40-årig mand fra Lolland dømt: Voldtog mindreårig steddatter

Lokal nyt

Knap 50 millioner kroner er på vej til landmænd

112

20-årig narkobilist uden kørekort taget igen-igen

Lolland

Vanvids-udsalg lukker Aldi: - Vi er kede af det

Lokal nyt

Lokal landsholdsspiller skifter til amerikansk fodbold

Guldborgsund

Guldborgsund Zoo lukker

Falster

Nåede du at spotte kæmpe-brøleren?

Annonce
Annonce
Lolland

Nu skal milliard liter-store bassiner fyldes op

Ugeavisen Guldborgsund

"Mulle" besøger Højskolen Marielyst

112

Flere politibiler til stede ved station: Unge skabte utryghed

112

Undgå brand: Her er eksperternes bedste råd

Ugeavisen Lolland

Netpriser hos dyrehandleren

Lolland

Ophidsede øboere irettesat af borgmester

Guldborgsund

Bekymret dyrepasser: Ingen tager ansvar

Guldborgsund

98.000 går rundt uden at vide det: Her fandt de fem nye

112

Skubbede rundt med trillebør - nu er de fængslet

Lokal nyt

Voldsom brand i sommerhus: - Vi tør ikke gå ind i det

Nakskov

Strakspåbud efter dødsulykke: - Det skal løses

Guldborgsund

Har store planer: Vil have tocifret millionbeløb

leder

Hvad foregår der, Heino?