GUNDSLEV: Bodil og Steen Olsen har haft deres butik RetrOlsen i Gundslev i 11 år, men den kendes også fra et par år i Kinoarkaden i Nykøbing.
Parret sælger møbler, lamper og diverse ting fra tidsperioden 1950’er til 80’erne, men nøjes ikke blot med at sælge videre. I værkstedet, som er tilknyttet butikken, sætter de tingene i stand.
- Det er vigtigt for os, at vi er med til at redde gamle møbler, lamper og andre finurlige ting fra at blive kørt til genbrugspladsen og blive kasseret, forklarer Steen Olsen.
- Det er en stor glæde, når vi i værkstedet renoverer møbler og lamper, så de kan genbruges. Ikke mindst en stor glæde, når vi ser en glad kunde gå af døren med et flot restaureret møbel, som bliver til glæde i mange år, siger Steen Olsen med entusiasme i stemmen.
Indenfor retromøbler skifter moden også. Lige i øjeblikket er bambusmøbler meget populære. Den type, som boomere kender fra udestuen: to stole, en sofa og et bord med glasplade.
- Men det gælder også avisholdere og blomsterborde i bambus, fortæller Steen Olsen.
- Vi ser, at tendensen skifter hurtigere nu, og lige så pludselig en efterspørgsel dukker op, kan den stoppe, forklarer han.
Hans bud på trenddannere er modeblade og influencere.
Hvor møbler i teak længe har været populære, ser Steen Olsen nu, at lys eg er ved at trænge dem lidt i baggrunden. Her ser man ikke de klassiske møbler.
- Dem er der altid salg i, siger Steen Olsen.
Hans kunder kan godt lige at blande deres køb.
- Mange vil gerne være unikke og vi ser tit, at man køber seks forskellige spisebordsstole i stedet for seks ens. Folk kan også godt lide farver, selv om jeg ser en tendens til, at pastelfarver er populære, og så helst lidt matte i farverne.
Den øjeblikkelige situation, hvor stort set alt stiger i pris, kan Steen Olsen også mærke.
- Der er blevet lidt sværere at sælge tingene, og jeg kan godt forstå, at folk holder lidt igen.
På den anden side har det den effekt, at folk er mere villige til at sælge.
- Jeg tror, mange tænker, at de kan få lidt ekstra ved at sælge det bord, som har stået gemt væk i lang tid, forklarer Steen Olsen.
RetrOlsen sælger sine ting via nettet, men har åbent i butikken om søndagen.