LOLLAND-FALSTER: Svane Apoteket på Slotsbryggen I Nykøbing har forlænget aftalen med Lægemiddelstyrelsen om fortsat at være egnsdelens vagtapotek, og det til trods for at Lægemiddelstyrelsen har haft overordentligt vanskeligt ved at få landets apoteker til at påtage sig vagtforpligtigelsen.
Dette skyldes at vagtforpligtigelsen er ressourcemæssig tung, og den massive mangel på faglært personale gør det meget vanskeligt at løfte opgaven. Netop den massive mangel på især farmakonomer har bevirket, at mange apoteker landet over i den senere tid lukker ned for deres afdelinger. Senest har kollegaen i byen nedlukket deres apoteksfilial på Østerbro i Nykøbing pga. manglende faglært personale.
Nykøbing F. Svane Apotek har som det eneste apotek på Lolland-Falster alligevel valgt at påtage sig vagtforpligtigelsen. Det betyder, at befolkningen også her fra årsskiftet kan få adgang til akutmedicin alle ugens dage inkl. helligdage.
- Vi påtager os vagtordningen, fordi vi føler et ansvar overfor vores kunder. Det er trygt at vide, at man har et apotek i nærheden, hvor man i akutte situationer kan hente sin receptpligtige medicin udenfor den almindelige åbningstid, men det er en personalemæssig udfordring at få vagterne besat, hvilket nok er baggrunden for, at flere og flere apoteker ikke har søgt om at blive vagtapotek. Og jeg kan godt forstå dem, udtaler apoteker, Betina Kjær Hansen i en pressemeddelelse.
Rammerne for vagtordningen er reguleret af Lægemiddelstyrelsen, og det er således myndighederne som bestemmer vagtåbningstiden og de lovmæssige gebyrer i vagten. Rammerne for vagtordningen tilstræber, at kunder med akut brug for nødvendig medicin skal have adgang til apoteket i ydertimerne. Derfor reserveres tidspunkterne på hverdage fra klokken 8 til 9 og klokken 18 til 19, lørdag fra klokken 8 til samt14 til 18, og på alle søn- og helligdage fra klokken 10 til 13 til ekspedition af akutte recepter. Ved ekspedition af ”ikke-vagtrecepter”, hvilket vil sige recepter som er mere end 24 timer gamle, pålægges et vagtgebyr på 20,65 kroner jf. lovgivningen. Beløbet er en kompensation for de ekstra lønudgifter, som apoteket har til aflønning af personalet i ydertimerne og på søn- og helligdage.
Apotekets almindelige åbningstider vil derfor være fra klokken 9 til 18 på hverdage og lørdage fra klokken 9 til 14. Disse tider er nøjagtigt de samme som de sidste 5 år, hvor apoteket har haft vagtordningen. Inden for den almindelige åbningstid opkræves der naturligvis ikke et vagtgebyr, og apoteket vil fortsat gøre sig umage med at give kunderne en god service, men grundet mangel på personale, så kan ventetid desværre ikke undgås.
De nye åbningstider kan ses på apotekets hjemmeside.