Annonce
Ugeavisen Lolland

LOPPEMARKED FIK SIN SUCCES

Johnny Syhler er tæt på at have nået målet om en almindelig løn. Men der er mange udgifter som selvstændig. Foto: Daniel Brøns
Man bliver ikke rig af at eje et hylde-loppemarked. Men man kan godt få et frit og meget socialt liv med en almindelig løn. For 42-årige Johnny Syhler er målet ved at være nået efter et års hårdt arbejde.

SKELSTRUP: Der er lidt halvkøligt denne morgen, hvor vi møder Johnny Syhler i ”Loppen Maribo”, som han 1. marts har haft et helt år, hvor der mest af alt har været fremgang. Faktisk så stor fremgang, at den IT-uddannede selvstændige nu godt kan sige, at han har nået målet. Hylderne er fyldte med varer fra betalende reol-lejere. I bagerste rum har en handlende i legetøj og isenkram lejet sig ind. Og så har Johnny Syhler oven i købet et lille hjørne, hvor han sælger computere, som han renoverer og sætter til salg.

- Tilsammen har det givet mig den levevej, som jeg havde håbet på, da jeg i marts 2022 overtog nøglerne til lokalerne. Jeg har altid interesseret mig for køb og salg af brugte ting, så jeg vidste, at jeg godt kunne professionalisere loppemarkedet og give det vækst, siger han og viser rundt i loppemarkedet, hvor han jævnligt taler med de handlende om deres udstillinger.

- Meget af mit arbejde handler om at diskutere, hvordan man bedst præsenterer og prissætter varerne for at få en forretning ud af det – og samtidig give køberne en god oplevelse med masser af spændende varer, når de handler her. Kan jeg optimere det, så optimerer jeg den samlede forretning, forklarer han.

Annonce

Udvikler selv

En del af optimeringen handler også om, at Johnny Syhler selv har programmeret alle IT-systemer til loppemarkedet.

- Systemet gør det nemt for både mig og mine kunder at finde ud af, hvordan salget udvikler sig. De kan hurtigt reagere, hvis bestemte varer sælger godt – og satse på det, som kunderne vil have, forklarer Johnny Syhler, der dog erkender, at jobbet også har sine ulemper.

- Den største udfordring er, at man altid er på arbejde i weekenden. Derfor er næste mål at få råd til at ansætte nogen til at stå her ind imellem. Men jeg kan godt love for, at det er dyrt, for så skal der tegnes forsikringer, lægges penge til side til feriepenge og sygdom og alt muligt andet, forklarer iværksætteren, der ikke et øjeblik fortryder, at han har taget springet.

- Jeg kunne jo også have taget et job på et kontor, men det er da meget bedre at have en forretning, som man ejer og driver sammen med andre, der er lige så engagerede. Så jeg bliver ved med at udvikle Loppen, som vil være på et helt andet niveau om et år eller to, siger han.

Annonce
112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Annonce
Annonce
112

SE VIDEO: - NÅR BRANDEN GÅR OP I TAGET, GÅR DET STÆRKT

112

UTRYGGE BEBOERE: VOLDSOM RØG OG VARME

112

GIK BERSÆRK I FÆNGSEL: NU ER FIRE VARETÆGTSFÆNGSLET

Lolland

- ALLE MINE BEDSTE VENNER ER FRA LOLLAND

112

FULDE BILISTER GØR GADERNE FARLIGE

Guldborgsund

NU FORBYDER GULDBORGSUND DET OGSÅ

112

BILBRAND VAR TÆT PÅ AT SPREDE SIG

Sport

SMADRER RUMÆNERE - NFH I EUROPÆISK FINAL4

112

INDSATTE AMOK: STUKKET MED SMØRKNIV

112

STØRRE FORURENING: BRANDFOLK BRUGTE ET TON KATTEGRUS

112

15 ÅR GAMMEL DRABSSAG DUKKEDE OP IGEN

Udland

KVINDE BAG SKOLESKYDERI: FLERE DØDE BØRN OG VOKSNE

Guldborgsund

SLUT: LÆS ELLER GENLÆS LIVEBLOG FRA THOR MASTERS

Lolland

STRØMMEN FORSVANDT I NAKSKOV: ÅRSAG UKENDT

Indland

REGLER TJEKKES EFTER KRÆFTSAG: - DET HER ER ET VIGTIGT OMRÅDE

Sport

FØRSTE NEDERLAG EFTER TRÆNERURO

Annonce
Erhverv

HAR DU OGSÅ FÅET FLERE PENGE? DANSKERNES OPSPARING VOKSER

Vejret

KOLD OG VARM LUFT I KAMP OM AT STYRE UGENS VEJR

Politik

HAN BLIVER MÅSKE KANDIDAT TIL EUROPA-PARLAMENTSVALGET

Guldborgsund

ADVARER: PLETVIS GLATTE VEJE

112

NYT REGISTER SKAL MINDSKE ANTALLET AF INDBRUD

lolland

FRANSK SOIRÉ PÅ SALON SVUPSAK

Ugeavisen Guldborgsund

GÅ EN TUR FOR SVANEVIG HOSPICE 1. APRIL

Erhverv

DYBT GODNAT? SKAL VINKE FARVEL TIL 15 MIO OM ÅRET

Erhverv

5000 KRONER I DUSØR GIVES: SKAF OS MERE ARBEJDSKRAFT

Lokal nyt

- HAR ALDRIG SET EN I 40 ÅR SOM NATURFOTOGRAF

Guldborgsund

- JEG MÅTTE HELT TIL NYKØBING FOR AT FÅ NOGET ORDENTLIGT MORGENBRØD

Lolland

KEN OG CHRISTINA KØRER GÆSTERNE TIL DERES KRO - OG HJEM IGEN

Guldborgsund

NYT PARTI MARKERER SIG: VIL HAVE EKSTRA FRIDAG I GULDBORGSUND

Erhverv

SKETE UVENTET: SØREN OG ULLAS OMFATTENDE EVENTYR

Indland

BAKTERIER I MEDICIN: HER ER ÅRSAGEN

Nordfalster

VREDE OVER FOTOFORBUD: - DER SKAL NOK KOMME BILLEDER ALLIGEVEL

Guldborgsund

MILLIARDÆR HAR KØBT LOKALT LANDBRUG

112

HISTORISK BØDE: FOR FØRSTE GANG LYKKEDES DET

TRAFIK

TOGKAOS PÅ SYDSJÆLLAND

112

ALARMEN GIK I VASKERI: DET VAR DER SKET

Annonce
Annonce
Sport

OVERVÆLDENDE INTERESSE: LÆKKERBISKEN MED STORE STJERNER

Ugeavisen Guldborgsund

TONIES BAKERY MED SMØRREBRØD OG LEGEPLADS

112

ALARMEREDE BRANDVÆSNET: VOLDSOM RØG FRA SKORSTEN

Indland

FRIST FORLÆNGES: DISSE UDLÆNDINGE KAN SØGE OM OPHOLDSTILLADELSE

Ugeavisen Lolland

SÅDAN FIK RASK SIN SUCCES GENNEM 25 ÅR

Sport

EFTER TURBULENT UGE: - VI ER IKKE ROBOTTER

Kultur

DE ER IKKE I TVIVL: NU RYGER HUN UD

112

FULD OG FARLIG KVINDE DRØNER IND I BILER

112

POLITI PÅ KONTROL: SÅ MANGE GRAM GEMTE HAN

Skolelukning

KLAGER OVER KOMMUNEN

Guldborgsund

HER ÅBNER NYT TILBUD TIL BØRN MED SÆRLIGE UDFORDRINGER

112

SUSTE AFSTED PÅ MOTORVEJ: SÅ HURTIGT BLEV DER KØRT

112

FORSØGTE AT SMUGLE SIG IND: NU ER HAN DØMT

Indland

NU BJÆRGES MYSTISK OBJEKT