Limfjordens bredder vil igen fredag blive gennemsøgt af politiets hundepatruljer i eftersøgningen af den 16-årige Casper Sørensen, der har været forsvundet i flere end fem døgn. Der er stadig ingen spor af drengen, som ingen har set, siden han forlod en fest lørdag nat.
- Vi fortsætter, indtil Casper er fundet, siger vicepolitiinspektør Marianne Vestergaard-Lau, Nordjyllands Politi.
Om nødvendigt fortsætter eftersøgningen hele weekenden.
Politiet vil også gennemgå afhøringerne af vidner, der var til fest sammen med Casper, inden han forsvandt lørdag nat ved 01.30-tiden efter en fest i Bonnesensgade i Aalborg. De sidste, der så den 16-årige, vil blive afhørt igen.
Pårørende til Casper tror, at nogen har taget hans mobiltelefon.
Blandt andet undrer det, at Casper på festaftenen skrev en sms til en fætter, som han normalt ikke havde særligt meget med at gøre. Desuden skulle han have savnet sin telefon under festen, skriver Nordjyske.
De pårørende beder offentligheden om hjælp til at finde mobiltelefonen.
Politiet kan imidlertid ikke bekræfte, at Caspers mobiltelefon skulle være stjålet.
- Vores efterforskning tyder ikke på, at mobiltelefonen skulle være stjålet, siger Marianne Vestergaard-Lau.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie