Israel har givet et libysk skib lastet med mad og medicin til Gaza en frist indtil midnat natten til onsdag til at ændre kurs. Det er sket gennem en radiokontakt med skibet.
- De israelske myndigheder har givet os en frist til midnat til at ændre kurs og i stedet sejle til den egyptiske havneby El-Arish. Ellers truer de med at sætte den israelske flåde til at opbringe skibet, siger Mashallah Zwei.
Zwei er medlem af den libyske velgørenhedsorganisation, der har arrangeret rejsen. Velgørenhedsorganisationen ledes af Seif al-Islam, der er søn af Libyens leder, Muammar Gaddafi.
Det seneste forsøg på at bryde Israels blokade af det Hamaskontrollerede Gaza kommer, seks uger efter et israelsk angreb på en frihedsflåde med forsyninger til Gaza, der kostede ni tyrkiske aktivister livet.
Det 92 meter lange fragtskib Amalthea forlod en græsk havn lørdag og vil ifølge planen nå ind i farvandet ud for Gaza onsdag.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
NFH storsejrede trods skadesdrama
Slidt og gammel arena skal have en overhaling
Jagter unge troldmænd til helt særlig forestilling
Butikstyv med speciel taske dømt
Kommunen kræver bedre spildevandsrensning: Nu nægter borgere at rette ind
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned