21-årig sigtet: Fyrværkeri-kaos i centrum
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har modtaget flere henvendelser om, at folk affyrer ulovligt fyrværkeri. Foto: Rigspolitiet
Rigspolitiet
En 21-årig mand skød farligt fyrværkeri af i Nakskov, og det er ikke den eneste henvendelse politiet har fået.
Ulovligt fyrværkeri brager løs i et sådant omfang, at Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi har modtaget flere henvendelser fra bekymrede borgere.
Først fra onsdag den 27. december var det tilladt at affyre de festlige skud, men i løbet af ugen har mange ikke kunnet vente. Og flere har fået fingrene i fyrværkeri, som slet ikke burde affyres, ligegyldigt hvilket tidspunkt der er tale om.
Mange af de henvendelser, politiet har fået, drejer sig om kanonslag, der ifølge politiets døgnrapport "kun er egnet til at skræmme både mennesker og dyr."
En 21-årig med kanonslag
I centrum af Nakskov fik politiet juledag endnu en anmeldelse om det farlige fyrværkeri. En 21-årig affyrede et kanonslag midt i Nakskov, og så blev manden uden fast bopæl standset af betjentene. Han erkendte, at det var ham, som havde kastet kanonslaget, og da betjentene tjekkede ham, fandt de ud af, at den 21-årige gemte yderligere fem kanonslag.
Derfor sigtede betjentene ham for overtrædelse af fyrværkeriloven.
På grund af problemerne med det ulovlige fyrværkeri kommer Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi med en opfordring.
Den lyder på, at man skal huske at tage hensyn til sine omgivelser.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde