Brand på Lolland: - Det er 100 procent hendes og røgalarmens fortjeneste
Billedet er ikke taget i forbindelse med hændelsen i Maribo lørdag. Arkivfoto: Claus Hansen
Claus Hansen
En kvinde fra Maribo gjorde det helt rigtige, da der var ild i en gryde. Der er nemlig noget, som du absolut ikke må, forklarer indsatsleder i Lolland-Falster Brandvæsen.
En kvinde havde lørdag glemt en gryde på komfuret, og da hun hørte brandalarmen hyle, skyndte hun sig tilbage til køkkenet, hvor hun fik sat låget på gryden og fjernet den fra blusset.
Der blev ringet til Lolland-Falster Brandvæsen, som rykkede ud til huset i Kirstinelundsparken i Maribo.
Og det er ifølge indsatsleder i brandvæsenet, Patrick Nielsen, "hundrede procent hendes og røgalarmens fortjeneste," at ilden ikke spredte sig.
Brandvæsenets arbejde bestod i at tjekke, at branden var slukket, og brandfolkene og indsatslederen kunne køre fra stedet igen 25 minutter efter.
Læs også: Voldsom brand på Lolland: 16 brandfolk i kamp mod flammerne
Indsatslederen pointerer, at en brandalarm ofte kan være medvirkende til, at der ikke sker personskader, og i tilfældet i Maribo, at ilden altså ikke spredte sig.
Kvinden fra Maribo gjorde det helt rigtige, da uheldet var ude. For der er noget, du absolut ikke må gøre, hvis der er ild i gryden.
- Det allerbedste er at finde et grydelåg, der passer, og lægge det på. Men det værste er at smide vand på. Hvis der er olie af nogen art i gryden, laver det en minieksplosion, og der kan nemt komme stikflammer på en meters penge, forklarer indsatslederen.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker